Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Isparta'daki elektrik kesintileri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Dönmez, "13 ilden buraya bakım- onarım ekibi intikal etti. Isparta ilindeki faturaların tahsilatında 1 ay süreyle erteliyoruz. Vatandaşlarımızın her türlü mağduriyetinin giderilmesi için önlemleri aldık. Gerek elektrik kaynaklı olsun gerekse afet şartlarına bağlı olarak onlar da çalışmalarını sürdürüyorlar ve en kısa süre içerisinde telafi çalışmalarına başlayacağız." dedi.

Enerji Ve Tabii Kaynakları Bakanı Fatih Dönmez'in açıklamalarından satır başları;

Hummalı bir çalışma yürütüldü. Olay gerçekleştiği esnada ben de Sayın Cumhurbaşkanımıza eşlik etmek suretiyle Ukrayna’da seyahatteydik. Bakü’de gerçekleştirilen Güney Gaz Koridoru toplantısına katıldık. Döner dönmez ilgili arkadaşlardan bilgi aldık. Sağolsun AFAD’dan sorumlu Bakan yardımcımız olay yerine intikal etti.

SADECE 7 KÖYDE ELEKTRİK KESİNTİSİ VAR

İlçe ve köylerden başlama suretiyle enerjilendirildi. Isparta il merkez ve ilçe merkezlerimizdeki tüm şebekelerimiz enerjilendirdiğimizi söylemiştik. Oradaki personelimizi kırsal alanlara yönlendirdik. Sadece 7 köyümüzde bir kesinti söz konusu orada da yoğun bir şekilde çalışmalarımız sürüyor.

10 YILLIK ARIZA 1 GÜNDE OLUŞTU

Akdeniz EDAŞ çalışmalarına destek olmakla birlikte diğer illerimizden burada bakım onarım ekibi araç ve gereçlerini intikal ettirdik. Şuan 653 fiilen çalışan teknik personelimiz var. AFAD, özel idaremiz ve ilgili kuruşlarımızla birlikte sahamızda mücadeleyi sürdüren personel sayımız binin üzerinde. 273 iş makinamız var. Şebeke ağımızın büyüklüğü 10 bin 800 kilometredir. Isparta ilinde ortalama hasar sayısı bin 100’dür.

10 yıllık olağan arıza sadece 1 günde oluştu. Ama ekiplerimiz sağolsun büyük bir fedakarlıkla canını dişine katarak mücadelelerini sürdürdüler. Hep birlikte sahadaydık nasıl fedakar çalıştığını Isparta halkımız şahittir.

FATURALAR BİR AY ERTELENDİ

Buradan bir hususu tekrar sizlerle paylaşmak istiyorum 3 Şubat tarihinden itibaren vatandaşlarımızın elektrik faturaları okunmadı. Faturaların tahsilatı da 1 ay süre ile erteliyoruz.

En kısa süre içerisinde burada telafi çalışmalarımıza başlayacağız. Bazı sosyal medyada, gazete ve TV’lerde çıkan Haber ve yorumları da gördük. Kendi saflarını sıklaştırmaya çalışanlar ucuz siyaset yaptılar. Biz gerçekleri paylaştık. Devletimiz olayın ilk gününden itibaren yörede vatandaşımız ile birlikte omuz omuza çalıştı.

Bütün bu yaşananlara rağmen Isparta halkının bize vermiş olduğu hoşgörü ve desteğe teşekkür etmek istiyorum. Bu vesile ile günlerdir sahada çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız süreci yakinen takip etti. Desteklerinden dolayı kendilerine şükranlarımı iletiyorum. Allah beterinden korusun diyorum. Sağ olun var olun. Büyük geçmiş olsun.