Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Litvanya Dışişleri Bakanlığı'ndan bir heyetin göç konusunu görüşmek üzere Türkiye'yi ziyaret edeceğini söyledi.

Belaruslu mülteciler konusunda açıklama yapan Mevlüt Çavuşoğlu, "Biz desteğimizi genişletmeye ve uzmanlığımızı katkı olarak sunmaya hazırız. Türkiye dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke, bu deneyimi Litvanya ve bölgedeki diğer ülkelerle paylaşırız. Litvanya ile bu konuda çalışmaya hazırız" dedi.

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, Çavuşoğlu'ndan Belarus'tan Litvanya'ya gelen sığınmacılar konusunda Türkiye'den yardım istediğini açıklamıştı.

ORTAK BASIN TOPLANTISI

Çavuşoğlu, resmi ziyaret kapsamında bulunduğu Finlandiya'da Türklerle bir araya gelmişti. Çavuşoğlu, Finli mevkidaşı Pekka Haavisto ile görüştü.

Haavisto: "Türkiye'de Kovid-19'dan arındırılma uygulamalarını da toplantıda ele aldık. Finlandiyalılar Türkiye'ye gitmekten çok memnun, isteyen tüm turistlerin Türkiye'ye hızlı bir şekilde gitmesini sağlamak istiyoruz."

"Afganistan'daki değişiklikler yeni bir mülteci akınını tetikleyebilir. Bu, uluslararası toplumun paylaştığı bir endişe."

Çavuşoğlu: "Afganistan'dan gelebilecek mültecilerle ilgili AB ile daha yakın bir iş birliğine ihtiyacımız var. Bu sorunu kaynak ülke ile çözmek gerek, Afganistan'daki ekonomik kalkınmayı destekleyebiliriz."