Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Salgın sürecinde vatandaşlara 55 milyar destek ve ödeme sağlandığını duyurdu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı salgın sürecinde işçi ve işletmelerin yanısıra olduğunu söyleyerek kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği, işsizlik ödeneği ve normalleşme desteğine dair bilgileri belirtti. Yapılan 55 milyarlık destek ve ödemeden toplam 9,5 milyon şahıs istifade etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, salgın döneminde 55 milyar destek sağlandığını belirtti. Söz konusu desteğe dair ayrıntıları paylaşan Bilgin, “ 33,2 milyar lira kısa çalışma ödeneği, 11,4 milyar lira nakdi ücret desteği, 5,9 milyar lira işsizlik ödeneği ve 4,5 milyar lira normalleşme desteği olmak üzere vatandaşımıza toplamda 55 milyar lira tutarında destek sağladık.” diye ifade etti.

Bilgin, Kısa Çalışma Ödeneği ile 3,8 milyon çalışana, Nakdi Ücret Desteği ile 2,8 milyon şahısa, İşsizlik Ödeneği ile 1 milyon şahısa, 50,5 milyar lira ödeme yapıldığını açıkladı.

Bakan Bilgin, 225 bini aşkın işverene ise 1.9 milyondan çok çalışan için 4,5 milyar lira tutarında Normalleşme desteği sağlandığının altını çizdi.