Dağlık Karabağ'da 44 gün süren savaşın ardından galip gelen Azerbaycan ordusu, 27 yıl sonra ilk defa Ağdam'a giriş yaptı. 27 yıllık hasretin ardından Azerbaycan ordusu yeniden Ağdam'a adım attı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Azerbaycan ve Ermenistan arasında gerçekleşen ve Rusya'nın da ara buluculuğunu yapması vesilesiyle imzalanan ateşkes anlaşmasının gereğince, Azerbaycan ordusunun 27 yıl sonra Ağdam'a girdiği öğrenildi.

AĞDAM 27 YILDIR ERMENİ İŞGALİ ALTINDAYDI

1993 yılında Ermenistan ordusu, Ağdam ilinin yaklaşık olarak yüzde 77'sini işgal etmişti. İşgal sebebiyle neredeyse 200 bin Azerbaycan vatandaşı, doğup büyüdüğü toprakları arkalarında bırakıp gitmek zorunda kalmıştı. İşgal döneminde Ermenistan ordusu, Ağdam kent merkezi ve köyleri yağmaladığından ötürü bölgelerde harabeler yer alıyordu. Bölge oldukça ıssızdı.

 

ERMENİSTAN VE AZERBAYCAN ANLAŞMA İMZALADI

27 Eylül 2020 tarihinde Azerbaycan'da ilan edilen seferberlik sonrasında Azerbaycan ordusu operasyonlar kapsamında 4 kasaba, 5 kent merkezi ve 286 tane köyü kurtarmıştı. Bunun üzerine Ermenistan'ın yenilgiyi kabullenmekten başka çaresi kalmamış, işgal ettiği Laçin, Ağdam ve Kelbecer illerini boşaltarak Azerbaycan'a teslim edeceğine dair anlaşmayı imzalamıştı. Azerbaycan yıllar süren hasretine bu vesileyle son vermişti.