Avrupa Konseyi, Osman Kavala hakkındaki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına uymadığı gerekçesiyle Türkiye'ye karşı "ihraç prosedürü" başlatacağı yönünde bir ara karar aldı. 

"İHLAL DAVASI" İÇİN HAREKETE GEÇECEKLER

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, aktivist iş insanı Osman Kavala'yı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına uygun olarak serbest bırakmadığı için Türkiye'ye 'ihlal davası açma niyetini' bildirmeye karar verdiğini açıkladı.

Açıklamada, Konsey'in Ankara'dan davayla ilgili görüşünü 19 Ocak 2022'ye kadar sunmasını istediği belirtildi.

AİHM KARARI

AİHM 10 Aralık 2019 tarihli kararında, Osman Kavala'nın 'hukuk dışı nedenlerle ve susturulmak için hapiste tutulduğu' sonucuna varıp bu ihlalin ortadan kaldırılması için 'derhal tahliye edilmesi gerektiğine' hükmetmişti.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin bugünkü açıklamasında, terörle ilgili suçlamalardan Kasım 2016'dan beri hapiste tutulan eski HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın 'AİHM kararı uyarınca derhal serbest bırakılması' çağrısı da tekrarlanırken, 'güçlü şekilde talep ediyoruz' ifadesi kullanıldı.

Geçen hafta Türk yargısından Kavala'nın 4 yıldır devam eden tutukluluğunun mahkumiyet olmaksızın uzatılması suretiyle tahliyesi aleyhine karar çıkmıştı.