AYD yönetimi, 3 hafta kepenk kapatacak olan mağazalardan kira almayacağını belirtti.

Dün yapılan Kabine Toplantısı'nda 3 haftalık kapanma kararının çıkması üstüne gözler perakende sektörünün kalbinin attığı AVM'lere çevrildi. Söz konusu süreçte büyük gelir kayıbına uğrayacak sektöre Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği'nden (AYD) müjdeli haber geldi.


Yüzbinlerce şahsın istihdam edildiği sektörde 3 haftalık kapanmanın çok mühim olduğunu dile getiren AYD Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, "Bizler AVM yatırımcıları olumlu netice alabilmek amacıyla bu zamanın ceremesini çekmeye hazırız. Yeter ki ülke olarak bu beladan kurtulalım. Bu süreçte sektöre desteğimizi sürdürmek amacıyla üye alış veriş merkezlerimiz kiracılarından kira almayacaktır. Hepimiz neticede aynı gemideyiz, elbirliği ile bu sorunlu süreci aşacağız. Bir an evvel aşılanmanın artması ve sürecin çok daha iyi bir yere gitmesini umuyoruz" şeklinde konuştu.

İSTİHDAM ÖNEMLİ
Türkiye genelindeki 441 açık alış veriş merkezinin yüzde 60'ının derneklerine üye bulunduğu bilgisini veren Prof. Altaş, "Bunlar da mühim bir oranı oluşturuyor. Derneğimize üye olmayanlar da bizim aldığımız kararları yakından takip edip, uygulamaya özen gösteriyorlar" diye konuştu. AVM'lerin bir anlamda istihdam deposu olarak da etkinlik gösterdiğini dile getiren Altaş, şu şekilde devam etti: "AVM'ler 600 bin şahsa direkt olarak istihdam sağlıyor, dolaylı olarak ise sağlanan istihdam 3 milyonu buluyor. Bu sebeple buradaki sağlıklı işleyişin devamı her bakımdan büyük önem taşıyor."

MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ
Kapanmanın sektör için çok mühim olduğunu dile getiren Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı (BMD) Sinan Öncel ise, "Bu süreçte AVM tarafından bu tür bir adımın gelmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Bu kiranın istenmesi karşılıklı sorun yaşanmasına yol açacaktı. Tam kapanma gelmeden evvel de 84 olan haftalık çalışma saatlerimiz 35'e kadar inmişti. Ciddi bir gelir kayıbına uğradık. Vergilerimiz, alınan malların ödemesi gibi bütün sorumluluklarımız sürüyor. Kapalı kalınacak sürelerde kira ödenmeyecek olmasıyla alakalı düzenleme sektörümüz için hayati önem taşıyor" değerlendirmesinde bulundu.