Yabancı uyruklu şahıslar 'ameliyat' yalanıyla Türkiye'ye sokmaya çalışan insan kaçakçılarının oyununu pasaport polisinin dikkati bozdu.

'VIP Hizmet' formülüyle bazı göçmenleri Avrupa ülkelerine kaçıran şebekenin ameliyat kamuflajı Havalimanı pasaport polisine takıldı. Türkiye'ye giriş izni bulunmayan kaçak göçmenleri yasa dışı yöntemlerle yurda sokup buradan Avrupa'ya ameliyat oldu bahanesiyle yüzleri sarılı bir şeklide sahte pasaportlara kaçıran insan kaçakçılarını polisin dikkati yardımıyla yakalandı.

Edinilen bilgiye göre Türkiye'ye gelen ve buradan da Avrupa ülkelerine kaçmaya çalışan Mohamad Al-Jamal isimle Lübnan uyruklu bir göçmen, kendine başka şahıslar adına düzenlenmiş pasaport düzenleyen insan kaçakçıları ile anlaştı. Kaçakçılar, Al-Jamal'ı 'yeni ameliyat olmuş hasta' gibi makyaj yaparak elleri ve başını bandajla sarıp ülke dışına çıkarmak amacıyla Havalimanı'na getirildi. 'Ameliyat edildi' bahanesiyle başında ve burnunda sargı bezleri olan şüphelinin beraberinde ise şebekenin 'refakatçı' olarak kullandığı İsrail uyruklu Ester Hana A.R. adlı bir kadın da yer aldı. Şebekenin İsrailli üyesi kadın, 'refakatçi' olduğu kişi için yeni ameliyat olduğunu belirterek "Yürüyemiyor, konuşamıyor" diyerek yer hizmetlerinden yardım talep etti. Havalimanı görevlileri, tekerlekli sandalyeyle Lübnan uyruklu adama pasaport kontrolüne kadar eşlik etti. Refakatçisi Ester Hana A.R., ameliyatlı olduğu söylenen Lübnan asıllı göçmenin "Mohammed Bannout" adına düzenlenmiş pasaportunu polise uzattı.

MASKE İNİNCE GERÇEK ORTAYA ÇIKTI

Pasaport kontrolündeki polis, ameliyatlı olduğu söylenen yolcunun maskesini indirmesini istedi. Maskesi indirilen yolcu ile pasaporttaki fotoğrafı karşılaştıran polis durumdan şüphelendi. Sonrasında iki şüpheli daha sonra risk analiz odasına davet etti. Yolcu ile alakalı yüz hatları ve parmak izi taraması yapıldı. Kontrollerde pasaport ile yolcu üstünde uyuşmadığı meydana çıktı. Daha sonra iki şahıs gözaltına alındı.

Gözaltına alındıktan sonra polise verilen ilk ifadede Avrupa ülkelerine kaçmak istediğini bildiren Al-Jamal, göçmen kaçakçıları ile anlaştığını sahte pasaportu da İsrail uyruklu refakatçi kadından aldığını itiraf etti. İfadelerin sonrasında harekete geçen İstanbul Havalimanı polisi Lübnanlı göçmene para karşılı pasaportunu satan Mohammed Bannout adlı şahıs havalimanında gözaltına alındı. Polis gözaltına alının 3 şahıs ile alakalı adli tahkîkat başlattı.