Politico'nun haberine göre ABD yönetimi, İsrail'in işgali 'sona erdiğinde' çoğunluğu Filistinlilerden oluşacak bir güce üst düzey bir sivil danışman atamayı planlıyor. ABD'li dergiye demeç veren dört ABD'li yetkili, söz konusu hamleyi Biden yönetiminin savaş sonrasında Gazze'nin güvenliğinin sağlanmasına ciddi bir şekilde dahil olmayı planlamasının sinyali olarak tanımladı.

Politico, ABD'nin atayacağı sivil danışmanın, Gazze'ye asla girmeyeceğini belirtip söz konusu ismin ne kadar otoriteye sahip olacağının halen Washington'da tartışılmaya devam edildiğini öne sürdü. Dergiye konuşan bir başka yetkili ise, ABD'li danışmanın Ürdün ya da Mısır'da konuşlanacağını söyledi. Haberinde dikkat çeken diğer detay ise, Washington yönetiminin Fas, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır gibi ülkeleri Gazze'de kurulması planlanan barışı koruma gücüne katılmaya ikna etmeye çalışması oldu.

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns'un, Tel Aviv yönetimiyle Hamas arasındaki esir takası müzakerelerini yeniden canlandırmak için Mossad Direktörü David Barnea ve Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile görüşeceği belirtildi.

Times Of Israel gazetesinde yer alan haberde, Burns'un, Barnea ve Al Sani ile yapacağı görüşme için 'gelecek günlerde' Avrupa'ya gideceği aktarıldı. Görüşmenin tam tarihi ve hangi ülkede yapılacağına ilişkin detay verilmeyen haberde, Mısır İstihbarat Başkanı Abbas Kamil'in söz konusu görüşmeye katılıp katılmayacağının ise bilinmediği ifade edildi.

Haberde, bu toplantının esir takası müzakerelerinin yaklaşık 2 hafta önce kesintiye uğramasından sonra yapılacak ilk üst düzey görüşme olduğuna dikkat çekildi.