ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, "Başkanın doğrudan talimatıyla, ABD'nin Ukrayna'ya uzun menzilli füzeler verdiğini teyit edebilirim." dedi. Patel, Ukrayna'nın talebi üzerine daha önce bu konuda duyuru yapmadığını da ekledi. Kaç adet füze gönderildiği bilinmiyor ancak ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Washington'ın daha fazlasını yollamayı planladığını belirtti. Sullivan, "Bir fark yaratacaklar ancak bu podyumda daha önce de söylediğim gibi sihirli değnek değiller." dedi.

Reuters haber ajansı, adının açıklanmasını istemeyen ABD'li bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, uzun menzilli füzelerin ilk kez Kırım'daki Rus havaalanlarını vurmak için kullanıldığını bildirdi. New York Times füzelerin ayrıca, işgal altındaki liman kenti Berdyansk'taki Rus birliklerin karşı da kullanıldığını yazdı.

Yeni yardım paketine ilişkin Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, "Şimdi tartışmalar ve şüphelerle geçen 6 ayı telafi etmek için her şeyi yapacağız. Rus işgalcinin bu süre zarfında yaptıklarını, Putin'in şimdi planladıklarını ona karşı çevirmeliyiz." ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE