İngiltere'nin dijital parasını çıkarma kararı almasının sonrası ABD Merkez Bankası'ndan (FED) da açıklama geldi. Açıklamada şimdilik dijital para politikaları için erken olduğu dile getirildi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed’in dijital para birimine dair politika hususları üstünde çalışmanın şimdilik "erken aşamalarında" bulunduğunu belirtti.

Ulusal Topluluk Yeniden Yatırım Koalisyonu’nun (National Community Reinvestment Coalition - NCRC) düzenlediği video konferansta, finansal tabana yayılmaya dair bir soruyu yanıtlayan Powell, ABD’de şu anda banka ile ilgisi olmayan hane sayısının, toplamın yüzde 5.0’ine karşılık gelen 7.0 milyonu bulduğuna dikkat çekti ve dijital para birimlerinin daha geniş bir finansal tabana yayılmayı destekleyecek olsa da, mevcut bankacılık sisteminin de bu haneler için yeterli desteği verecek halde bulunduğunu vurguladı.

Powell ayrıca, "bir merkez bankasının dijital para biriminin bankacılık sistemiyle nasıl iletişim" kurabileceğinin daha eskiden belirlenmesi gerekliliğini belirterek, bir dijital para biriminin çıkarılıp piyasaya sürülmeden önce, finansal istikrar üstündeki olası etkilerine dair soruların karşılığının bulunması gerekebileceğini şeklinde.