ABD Adalet Bakanlığı’nın yaptığı açıklamasında, Cole James Bridges adlı askerin, Ortadoğu’daki Amerikan askerlerine saldırı düzenleme ve onları öldürme teşebbüsü ile IŞİD’e yardım etmeye çalışma iddiasıyla federal suçlama esasında gözaltına alındığı ifade edildi.

İddianameye göre, 2019 yılında orduya katılan Bridges, aynı yıl internetten terör ideolojisini destekleyen propagandayı araştırmaya başladığı ve sosyal medyada IŞİD’e destek paylaşımlarında bulunmuş. Bridges’in, geçen Ekim ayında ise, IŞİD sempatizanı kılığında hareket eden bir FBI çalışanıyla iletişim sağladığı ve teröristlere yardım etme isteğini dile getirdiği iddia ediliyor.

Zanlının, IŞİD militanı olduğu tahmin edilen kişilere de eğitim verdiği, 11 Eylül Anıtı dahil New York’taki potansiyel hedeflere dair tavsiyelerde bulunduğu belirtilen açıklamada, “Bridges, 2020 Aralık ayı civarında, FBI ajanına olası IŞİD militanları için Ortadoğu’daki ABD güçlerine nasıl saldırı düzenlenebileceği yönünde talimatlar verdi” ifadesine yer verildi.

Askerin bu bağlamda FBI ajanı ile terör örgütüne destek videolarını paylaştığı iddia ediliyor.

Bridges’e, IŞİD’e maddi yardım sağlamak ve ABD askerlerini öldürme teşebbüsü olmakla birlikte iki maddeden suçlamalar yöneltildi. Bu maddelerin her biri 20 yıla varan hapis cezasını da öngörüyor.