Altılı masanın ortaklarından Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, gösterilecek Cumhurbaşkanı adayının seçilmesi durumunda 6 partinin genel başkanının imzası olmadan karar alamayacağını söyledi,

Katıldığı bir programda "Cumhurbaşkanı içeriden veya dışarıdan olsun, genel başkanlar her stratejik kararda imza yetkisine sahip olacak." diyen Ahmet Davutoğlu, muhalifler cephesi tarafından büyük tepki almıştı.

Tepkilerin ardından Ahmet Davutoğlu, HaberTürk canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

6'lı masayla ilgili konuşan Davutoğlu, bir ihtilafın söz konusu olmadığını savundu.

“KRİZ ÇIKAR, ÜLKE SEÇİME GİDER”

"Bir Cumhurbaşkanı seçtiniz diyelim. O Cumhurbaşkanı 'Sizin oyunuz düşüktü, ben bu kararı veriyorum' derse." sorusuna da yanıt veren Davutoğlu, "Bunu dediği anda kriz çıkar, Meclis desteğimizi çekeriz, ülke seçime gider." ifadelerini kullandı.

“GENEL BAŞKANLAR CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLACAK”

"Genel başkanlar Cumhurbaşkanı yardımcısı olacaklar." diyen Ahmet Davutoğlu, "Elimizde çok kuvvetli iki mutabakat var. Hep şunu söyledik; birlikte yöneteceğiz dedik. Bu bir ilkesel pozisyon. Bu kadar tecrübeden sonra bizi anayasal zorluğa düşürecek metne imza atmayız. Asla vesayet altında çalışacak bir Cumhurbaşkanını işbaşına getirmeyiz. Güçlü cumhurbaşkanı olacak; ama şimdiki Cumhurbaşkanı anlayışıyla tek başına karar veremez. Biz yaklaşık birkaç toplantıda şu temel sorunla ilgilendik; acaba genel başkanlar cumhurbaşkanı yardımcısı olsun mu diye uzun istişareler yaptık." dedi.

Ahmet Davutoğlu, "Hükümet kurulduktan sonra sayın Cumhurbaşkanının güçlü hükümeti yönetebilmesi için halkın hepimizin yanında olduğun görmesi, o Cumhurbaşkanını rahatlatır. Meclis'te Cumhurbaşkanının arkasında 6 partinin de grubu Cumhurbaşkanının arkasında diye onu desteklemekten daha büyük bir yetki Cumhurbaşkanına verilmez. Böylece o Cumhurbaşkanının arkasında duracağız, üstünde durmayacağız. Önce Cumhurbaşkanı olacak arkasında 6 tane ya da 5 tane Cumhurbaşkanı yardımcısı olacak. Halk bilecek ki, 5 ya da 6 genel başkan onun yanında. Yetkiyi ve sorumluluğu da paylaşıyor diye düşünecek." diye konuştu.