Başkan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye tam kapanmanın bittiği gün gerçekleşecek olan kabine toplantısında kademeli de olsa normalleşme sürecinin açıklanacağını bildirmişti.

Ancak vakalar da yakından takip ediliyor ve düşüşün 2 gün kala hedef olan 5 bin altından yukarıda olduğu görülüyor. Tam da bu noktada uzman isimler bir anda normalleşme gelmesindense kademeli normalleşmeyi tercih ediyor ve yeni dalga uyarısında bulunuyor.

NORMALLEŞME AZALAN VAKALARI Bİ ANDA ARTTIRIYOR

 İlk iki dalgada da gördüğümüz üzere, azalan vaka sayısı normalleşme ile çok hızlı bir şekilde artmaya başlıyor. Tam kapanma sonrası da tedbirli olmalıyız. Elimizdeki tek koz ise aşılar. Tamamen normal ya da en azından açık alanların normalleştiği günlere kavuşmamız için ülke nüfusumuzun en az yüzde 70'inin aşılanmış olması gerekiyor.

 

 azından yüzde 50'ye ulaşana kadar tedbirli bir biçimde yaşamaya devam etmeliyiz. Normalleşme sonrası en hızlı bulaş kaynakları ev içi ziyaretler, restoranlar, kafeler ve okullar. Biz biliyoruz ki, hastalık açık alanlarda değil daha çok kapalı alanlarda yayılıyor. Bu yüzden kalabalık gruplaşmalar olmadıkça, yaşlılar ve çocuklar da dahil herkesin açık havaya erişimi mümkün olmalı, sahilleri, yürüyüş yollarını ve parkları kullanabilmeliler.

 

AVM'lerin açılması kısıtlı tutulmalı. Arkadaş buluşmaları kapalı değil açık alanlarda olmalı. Toplu ev ziyaretleri hâlâ en riskli aktivitelerden olduğu için kısıtlı tutulmalı. Kamu dairelerinde ve toplu taşımada çift maske takılmalı.