Çiftçi, bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı. Nükleer Sanayi Derneği olarak hedeflerinin yüksek olduğunu ifade eden Çiftçi, sektörün Akkuyu’da bir tecrübe kazandığının altını çizdi.

Ali Kaan Çiftçi, “Özellikle 2’nci nükleer santralın da devreye girmesiyle birlikte yerli sanayimizin imalat ve kalite potansiyeli arttı. Bu sayede ihracat potansiyelimiz de artacaktır. Örneğin; Macaristan, Mısır, BAE’de ihracat potansiyeli taşıyan projelere, Akkuyu’da kazandığımız tecrübelerle destek olabiliriz, ürün ve hizmet sağlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Çiftçinükleer alanda global gelişmeleri de değerlendirerek şöyle konuştu:

“2030 ve 2050 gibi yıllar için ortaya konan enerji kapasitesi hedefleri ciddi bir işgücü gerektiğini gösteriyor. Dolayısıyla işgücü, ortak bir eksiklik. Rusya’da bugüne kadar 300 öğrencimiz eğitim gördü. Toplam 600 öğrenciye ulaştı. Bunun dışında Türkiye’deki üniversitelerde de nükleer ile ilgili bölümler açılmaya başladı. Bu da oldukça önemli. Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği bazı programlar var. Bu ve benzeri çalışmaların artması gerektiğini düşünüyoruz. Daha lise seviyesinden insan kaynağı yatırımının başlaması gerekiyor.”

 

KAYNAK: HÜRRİYET