Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz Canel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine resmi ziyarette bulunmak üzere Türkiye'ye geliyor. Haberi sosyal medya hesabından Küba'nın Ankara Büyükelçiliği verirken, söz konusu ziyaretin ayrı bir önemi bulunuyor.

Diaz Canel'in gelişi 27 yıl aradan sonra devlet başkanı düzeyinde Küba'dan Türkiye'ye yapılan ilk ziyaret olacak.

Büyükelçilik'ten yapılan paylaşımda, "Devlet Başkanı Díaz-Canel Türkiye ziyareti sırasında ekonomik ve siyasi bağları güçlendirmek için çalışacak. Kendisine Başbakan Yardımcıları, Dışişleri Bakanı, Dış Ticaret ve Yabancı Yatırım Bakanı, Enerji ve Madenler Bakanı ve Halk Sağlığı Bakanı eşlik edecek" ifadelerine yer verildi.

TÜRKİYE'DEN İLK ZİYARETİ ERDOĞAN YAPMIŞTI

Erdoğan'ın 10-11 Şubat 2015 tarihinde Küba'ya gitmesi devlet başkanı düzeyinde Türkiye'den Küba'ya ilk ziyaret niteliğindeydi.

FİDEL CASTRO 1995'TE İSTANBUL'DA BM KONFERANSINA KATILMIŞTI

Fidel Castro'nun 1995 yılında Türkiye'yi ziyareti ise bu düzeyde Küba'dan Türkiye'ye yapılan ilk ziyaretti. Castro, 3-14 Haziran 1996 tarihinde İstanbul'da düzenlenen II. Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Konferansı'na (BM HABITAT) katılmak için de Türkiye'yi ziyaret etmişti.

2017-2019 ARASI BAKANLAR DÜZEYİNDE ZİYARET

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez Parrilla, Dışişleri Bakanı düzeyinde ilk resmi ziyareti 15-16 Temmuz 2017 tarihinde yapmış; bunu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 17-18 Mayıs 2019'da yaptığı ve Devlet Başkanı Díaz Canel tarafından kabul edildiği ziyaret takip etmişti.