Hava durumu şaşırtmaya devam ediyor

Hava durumu verileri tüm Türkiye’yi şaşırtmaya devam ediyor. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelinde soğuk hava planları bozdu. Mart ayının zaman zaman güneşli zaman zaman ise kapalı ve soğuk havasına nazaran Nisan ayında İstanbul’da beklene sıcaklar gelmedi. Meteoroloji kapalı ve soğuk havanın 23 Nisan’a kadar devam edeceğini bildirdi. Hava durumu ile ilgili veriler de kapalı ve yağışlı günlerin süreceği yönünde bir öngörüye yol açıyor.

YAĞIŞLAR NE KADAR SÜRECEK

15 Nisan 2019 Pazartesi günü ise Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi dışında tüm bölgeler yağışlı olacak.

16 Nisan 2019 Salı günü tüm bölgelerde yağış etkili olacak Akdeniz Bölgesi’nde ise aynı zamanda hava gök gürültülü olacak.

17 Nisan 2019 Çarşamba günü Marmara, Ege ve Karadeniz’in batı kısımlarında yağış beklenmiyor. Diğer bölgelerde ise yağış sürecek.

18 Nisan 2019 Perşembe günü ise Ege Bölgesi dışında yine tüm bölgeler yağışın etkisi altında olacak.

Öte yandan MGM tahminlerine göre yağışlar yurt genelinde hafta sonuna kadar devam edecek. Hafta sonu bazı bölgede yağışlar etkisini azaltacak.

YURT GENELİNDE HAVA DURUMU TAHMİNLERİ

Yurt genelinde yağışlı ve serin geçen hafta sonunun ardından yeni haftanın başlamasıyla birlikte, hava durumu tahminleri merak konusu oldu. Yaşadıkları şehirlerde hafta boyunca nasıl bir hava durumu ile karşılaşacaklarını merak eden vatandaşlar, Meteoroloji’nin açıkladığı en son hava durumu verilerini sorguluyor. İşte, 15 Nisan hava durumu tahminleri…

Türkiye’nin, Balkanlar üzerinden gelmesi beklenen soğuk hava dalgasının etkisine gireceği tahmin ediliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan duyuruda, bugün Balkanlar üzerinden gelen serin havayla hava sıcaklıkların, kuzeybatı kesimlerden başlayarak ülkenin büyük bir bölümünde hissedilir derecede (4-8 derece) azalacağının öngörüldüğü kaydedildi. Açıklamada, hafta boyunca mevsim normalleri altında seyretmesi beklenen hava sıcaklıkları nedeniyle oluşabilecek zirai don, yüksek kesimlerde görülebilecek kar yağışlarına karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısında bulunuldu. İşte, il il hava durumu tahminleri…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Doğu Akdeniz’in Toroslar kesimi ile Antalya, Samsun, Amasya, Ordu, Giresun, Tokat, Sivas, Kayseri ve Yozgat çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklıklarının Kuzey, İç ve batı kesimlerde 3 ila 6 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın ise genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, bu akşam saatlerinden itibaren Doğu Anadolu’nun doğusunda yer yer kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

BAZI İLLERE AİT HAVA DURUMU TAHMİNLERİ

İSTANBUL °C, 14°C: Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı, bu sabah saatlerinde kuzey kesimleri yer yer sisli ve puslu

ANKARA °C, 17°C: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı

İZMİR °C, 18°C: Parçalı çok bulutlu, zamanla aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

BURSA °C, 15°C: Çok bulutlu, zamanla aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı

ADANA °C, 23°C: Parçalı ve çok bulutlu, zamanla aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kuzey kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

ANTALYA °C, 18°C: Parçalı ve çok bulutlu, zamanla aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların akşam saatlerinden itibaren yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

SAMSUN °C, 15°C: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

DİYARBAKIR °C, 21°C: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ERZURUM °C, 13°C: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, bu sabah saatlerinde yer yer karla karışık yağmur ve yüksekleri kar yağışlı

KIŞ GERİ DÖNÜYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan son dakika tahminlerine göre kış adeta geri dönüyor. Hafta başında İstanbul’da 20 derecelere yaklaşan hava sıcaklıkları yarından itibaren aniden düşecek, pazar gecesi 3 dereceyi görecek. İç Anadolu Bölgesi’nin bazı noktalarında ve Doğu Anadolu’nun birçok şehrinde ise kar görülecek…

Kar, yağmur, soğuk geri dönüyor… Son dakika tahminlerine göre hava sıcaklıkları yarından itibaren hızla düşecek ve yurdun önemli bir kısmında yağış görülecek. Yağışlar iç ve doğu kesimlerde kar olarak gözlenecek. İstanbul’da ise hava sıcaklıkları hızlı şekilde düşecek, pazar gecesi İstanbul’da havanın 3 derece olması bekleniyor.

DİKKAT KIŞ GERİ DÖNÜYOR!

Hafta sonu hava nasıl olacak sorusu cuma günlerinde önem taşıyor. Bu hafta sonu yurdun birçok noktasında yağış, soğuk hava ve kar bekleniyor.

BUGÜN HAVA NASIL OLACAK?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Doğu Karadeniz kıyıları, Ordu ve Artvin çevreleri ile Samsun’un doğu ilçelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde Marmara’nın doğusu ile iç ve doğu kesimlerde yer yer pus hadisesi ile Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor. Hava sıcaklıklarının ise iç kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir