Terör saldırısı ile ilgili nefret uyandıran yorum

Yeni Zelanda’da yaşanan korkunç terör saldırısı ile ilgili tepkiler çığ gibi büyüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli saldırıya sert tepki gösterirken; NATO’dan da kınama mesajı geldi. Avustralya Başbakanı büyük bir sarsıntı geçirdiğini kaydederken, AB’den de tepki geldi. Öte yandan ekşi sözlük isimli bir sitede yayınlanan bir yorum ise Müslümanları çileden çıkardı. Provokasyon kokan yorumun saldırı sonrası ortamı daha da germe amaçlı atıldığı düşünülüyor.

ERDOĞAN: BATI TEDBİR ALMALI

Yeni Zelanda’da onlarca kişinin şehid olmasına onlarcasının ise yaralanmasına yol açan terör saldırısına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan tepki geldi. Prof. Beril Dedeoğlu için düzenlenen cenaze törenine katılan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada büyüyen İslamofobiye dikkat çekti. Yeni Zelanda’da Cuma namazı sırasında yapılan terör saldırısını kınayan Erdoğan, batının bu konuda tedbir almasının şart olduğunu, İslam düşmanlığının ve nefretinin bir kanser gibi yayıldığını söyledi. Batılı ülkelerin bu tehlikeye karşı önlem almaması halinde, saldırıların artarak devam edeceği uyarısında bulunan  Erdoğan, “Bu saldırı fevri bir davranış olarak geçiştirilemez” dedi.

BAHÇELİ: HESAP SORULMALI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Yeni Zelanda’da yapılan terör saldırısını kınadı. Saldırının korkunç ve vahim bir tablo ortaya koyduğunu söyleyen Bahçeli, mesuliyetin birinci derecede Yeni Zelanda hükümetine ait olduğunu söyledi. Bu terör saldırısına yardım ve yataklık edenlerden muhakkak hesap sorulması gerektiğinin altını çizen Bahçeli, saldırının arkasındaki güçlerin ve hedeflerinin de deşifre edilmesi gerektiğini ifade etti.

Yeni Zelanda’daki saldırı ile ilgili bir kınama mesajı yayınlayan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de, “Yeni Zelanda’da camilere yönelik korkunç terör saldırılarını şiddetle kınıyorum” ifadelerini kullandı.

Terör saldırısı ile büyük şok yaşayan bir diğer isim Avustralya Başbakanı Scott Morrison oldu. Morrison sosyal medya üzerinden verdiği mesajda, “Christchurch’teki ciddi silahlı saldırı haberleri beni dehşete düşürdü. Durum hala gelişiyor ama düşüncelerimiz ve dualarımız Kivi kuzenlerimizle birlikte” ifadelerini kullandı. Kivi ifadesi o bölgede Yeni Zelandalılara verilen isim olarak kullanılıyor.

Saldırıya bir tepki de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan geldi. Altun yayınladığı mesajda, “Christchurch’de yapılan terör saldırılarını mümkün olan en güçlü biçimde kınıyorum. Düşünce ve dualarımız kurbanlar ve onların sevdikleriyle birliktedir” derken, terörizmin her türlüsüne karşı artık birleşme zamanının geldiğini dile getirdi.

Vahim saldırı ile ilgili en büyük tepkiyi çeken paylaşım ise Ekşi Sözlük isimli sitede yayınlandı. Mukemmeligindayanilmazhafifligi kullanıcı isimli şahıs, sözlükte adeta bir provokasyona imza atmak istercesine saldırı anının videosu ile ilgili olarak, “Videoyu izlerken keşke Türkiye’ye gelip bu cuma günü camileri temizleseydi diye iç geçirdim” yorumunu yaptı. Sözlükte bu yorumun yer alması ve silinmemesi de büyük tepki çekti.

Terör saldırısı ile ilgili bir açıklama yayınlayan Avrupa Birliği ise samimi bulunmadı. Türkiye’de çifde standart merkezi olarak nitelenen AB’den “Yeni Zelanda’daki terör saldırılarında hayatını kaybedenlere başsağlığı diliyoruz. İbadethanelere yapılan saldırılar hepimize yapılmış sayılır” açıklaması gelse de, Türk medyasında bu açıklama ikiyüzlü olarak nitelendi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir