AP’den Türkiye ile AB ilişkilerini yeniden gerecek karar

Avrupa Birliği’nde Türkiye aleyhine esen rüzgarlar ilişkileri yeniden gerecek bir raporun Avrupa Parlamentosu’nda onaylanması ile sonuçlandı. Rapor birliğin Türkiye ile müzakereleri sona erdirmesini istiyor. Ağır insan hakları ihlalleri iddiası ile sunulan rapor AP tarafından kabul edildi. Türkiye tarafından ise ivedilikle sert cevap geldi. Türkiye makamları raporu tanımadıklarını, raporun hükümsüz olduğunu bildirdi.

Avrupa Parlamentosu dün akşam 107 oya karşı 370 oy ile Türkiye ile Avrupa Birliği arasında yürütülen müzakerelerin sona erdirilmesini öngören raporu kabul etti. Türkiye ile AB arasındaki ilişkiler AK Parti iktidarının ilk yıllarında tarihinin en iyi seviyesine çıkarken, bilhassa son dönemde üst üste gelen krizlerle zayıfladı. Öyle ki ilişkiler bir çok kez kopma seviyesine geldi. Ancak ne Türkiye ne de AB ilişkileri tamamen bitirme yönünde adım atmadı. Birlik kadar birlik üyesi ülkelerle de büyük sorunlar yaşayan Türkiye, Almanya ve Hollanda ile üst üste gerilimler ve polemikler yaşadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan AB ile yaşanan sorunlarda kullandığı çok sert üsluba ve eleştirilere rağmen, hiçbir zaman ilişkileri noktalama taraftarı olmamış, ilişkilerin bitirilmesi gerekiyorsa bunu AB’nin yapması gerektiğini söylemişti. AB’den ise Türkiye’ye liderler düzeyinden çok birlik içinden raporlar ve diğer kademelerden insan hakları ihlalleri yönünde eleştiriler gelmişti. Ancak AP’de dün kabul edilen rapor birliğin Türkiye’ye insan hakları ihlali eleştirisi getirdiğini daha da somutlaştıran bir durum oluşturdu. Her ne kadar bir yaptırım gücü olmasa ve sadece tavsiye niteliğinde olsa da Avrupa Parlamentosu’nun bu tavrı Türkiye tarafında büyük tepki çekti.

RAPOR NE İÇERİYOR?

AP’nin kabul ettiği rapor Türkiye’ye, insan hakları ihlali, , hukukun üstünlüğü ilkesine aykırılık, basın özgürlüğü ve yolsuzlukla mücadelede zafiyet suçlamaları içeriyor. Kıbrıs konusunda alışılageldik biçimde Rum ve Yunan tezleri destekleniyor, Ankara’ya ise “Kıbrıs’taki askerlerini çek” çağrısı yapılıyor. Türkiye’nin Suriyeli sığınmacıları kabulü takdir edilirken, terör örgütlerine karış verdiği sınır ötesi mücadele ise “endişe verici” ifadesiyle eleştiriliyor. Rapor AP’nin Türkiye raportörü Kati Piri tarafından hazırlandı. Türkiye’ye karşı sert tutumu ile bilinen Piri, raporun Türkiye ile müzakerelerin tamamen durdurulmasını değil, askıya alınmasını istediğini belirterek, AB’nin elindeki kozları kullanarak Türkiye’yi istedikleri noktaya çekmek için baskı yapması gerektiğini söyledi.

ÖMER ÇELİK’TEN AP’YE ÇOK SERT TEPKİ

AP’nin kabul ettiği rapor ile ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yayınlayan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, raporu kabul etmediklerini, kendileri için hükümsüz ve itibarsız olduğunu, aynen iade ettiklerini ifade etti. AB’nin aşırı sağın etkisine girdiğini belirten Ömer Çelik, raporun AB’de son dönemde güçlenen sağ söylemin acı bir meyvesi olduğu değerlendirmesinde bulundu. Birliğin artık demokrasiden, gerçek insan haklarından uzaklaştığını kaydeden Çelik, “Türkiye 15 Temmuz’da tarihe geçecek destansı bir duruş sergiledi. Bunu da görmezden geldiler. Terör örgütü tarafından Meclis binamız bombalandı. AP yetkilileri Meclis’i görmeye bile gelmediler. AP başkanı çok sonra geldi. Ancak bunlar FETÖ’cülerle çalışmakta bir beis görmüyorlar” şeklinde yorum yaptı.

AP’nin aldığı karardan büyük rahatsızlık duyduğunu belli eden Çelik, AP’ye şu ifadelerle seslendi: “Raporu size aynen iade ediyoruz. Kabul ettiğiniz bu raporu, ‘Avrupa Irkçılık ve İslam Düşmanlığı Müzesi’ kurup kapısına asabilirsiniz. O raporu her gördüğünüzde, Avrupa’yı ırkçılara adım adım bir kere daha nasıl teslim ettiğinizi hatırlarsınız.”

BAKAN GÜL: ÇELİŞKİLERLE DOLU BİR RAPOR

AP’nin onayladığı raporu AK Parti tarafından üst üste tepkiler geldi. Tepki gösteren isimlerden biri de Adalet Bakanı Abdülhamit Gül oldu. Bakan Gül, raporun çelişkilerle dolu olduğunu söyledi. Raporda bir yandan insan hakları ve demokrasiye vurgu olduğunu ancak diğer taraftan da terör örgütlerine, demokrasiye kastedenlere arka çıkıldığını belirtti.

KALIN: SEVİYE DÜŞÜKLÜĞÜNÜN GÖSTERGESİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da AP raporuna tepki göstererek, Arupa’da daralan siyasi vizyonun bir gösterisi olduğunu söyledi. Raporun mesnetsiz, tek taraflı ve kısa vadeli öngörüsü zayıf politikaların ürünü olduğun söyleyen Kalın, “Bu rapor bizim için yok hükmündedir” şeklinde konuştu. AP’de 751 üye bulunduğunu hatırlatan Kalın, 370 oyla kabul edilmiş bir raporun geçerli olamayacağını, Türkiye ile AB arasında iyi yönde yaşanan gelişmelere bir darbe teşebbüsü olduğunu kaydetti.

TÜRK DIŞIŞLERİ DE RAPORU YOK SAYDI

Türkiye makamlarından rapora karşı tek ses ve duruş gelirken, Türk Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada AB ile ilişkilerin karşılıklı gayretlerle olumlu bir yönde seyrettiği, 15 Temmuz sonrası yaşanan krizlerin aşılmaya başlandığı bir dönemde kabul edilen raporun tek taraflı olduğunu bildirdi. Raporun bir değeri olmadığının, çekimser ve karşı oyların çokluğunun rapora desteğin azlığını gösterdiğini de vurgulayan Dışişleri Bakanlığı, AB makamlarına ilişkileri germek ve krizi sürüklemek yerine geliştirmek yönünde adım atma çağrısı yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir