Ankara’da kılıçlar çekildi, Mansur Yavaş zorda

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Mansur Yavaş ile ilgili gündemdeki sorulara cevap verdi. Mansur Yavaş’a kendilerinin sadece bir soru sorduklarını ancak cevap almak yerine konunun başka yönlere çekildiğine şahit olduklarının altını çizen Çelik, bir kez daha soru sordu ve cevap beklediklerini söyledi. Çelik, “Hangi iş karşılığında 600 bin lire tahsilat yapmaya kalktınız” diye sordu.

Bir süredir CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş ile ilgili gündemde olan suçlamalar, AK Parti ile CHP adayı arasında polemik konusu oldu. AK Parti Mansur Yavaş’ın Yargıtay’da onanmış bir hüküm giydiğini söylerken, Mansur Yavaş ise kendisine iftira atıldığını ileri sürüyor. Birkaç gün önce medyaya Mansur Yavaş’ın sahte imza skandalına karıştığı yönünde bir haber basına yansımıştı. Mansur’un sahte senetle 600 bin dolar tahsil etmeye çalıştığı ve bu skandalın ortaya çıkması sonucu mahkeme tarafından suçlu bulunduğu haberi yapılmıştı.

Konuyla ilgili 2 gün bekleyen Mansur Yavaş üçüncü gün bir açıklama yapmış ve kendisine iftira atıldığını ileri sürmüştü. Yavaş’ın iftira iddiasına cevap veren AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise kendilerinin bir iddiayı değil, Yargıtay tarafından onanmış bir mahkeme kararını gündeme getirdiklerini ve soru sorduklarını söyledi. CHP yönetiminin de bu olaya sessiz kalmasını kınayan Çelik, CHP yönetimine, Türkiye’nin gözbebeği olan, başkentimiz, güzide Ankara için nasıl böyle bir aday gösteriyorsun şeklinde soru yöneltti.

Ankara’nın ve Ankaralının bu soruların cevabını bilmeye hakkı olduğunu söyleyen Çelik, “Biz afaki bir iddiayı gündeme getirmiyoruz, kendi fikrimizi veya duyumumuzu da ortaya atmıyoruz. Biz Yargıtay’ın onadığı bir kararı, hukuki süreç içinde ele alınmış, incelenmiş ve karar verilmiş bir şeyi soruyoruz. Yavaş’ın bu sorulara cevap vermek yerine konuyu başka taraflara çekmesi, iddianın doğruluğunu gösteriyor” dedi.

BAHÇELİ’DEN ‘ADAYLIKTAN ÇEKİL’ ÇAĞRISI

Öte yandan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Mansur Yavaş ile ilgili ortaya atılan iddialar ve mahkeme kararı üzerine CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş’ın adaylıktan çekilmesinin uygun olacağını söyledi. Seçimlere 19 gün kala böyle konularını konuşulmasının hoş olmadığına işaret eden Bahçeli, “19 gün boyunca bu konu konuşulacaktır. Bu kişinin hem Ankara için aday olması hem de kritik bir süreçte zillet ittifakı içinden aday olması önemlidir. Şimdi en ahlaki yol bu kişinin adaylıktan çekilmesidir. O yüzden yavaş yavaş çekil diyoruz” değerlendirmesini yaptı.

ÖZAHESEKİ’DEN TEPKİ

AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki de Mansur Yavaş hakkındaki iddialarla ilgili bir açıklama yaptı. Yavaş’ın suçlamaya ne cevap vereceğini dikkatle izlediğini belirten Özhaseki, “Hayretle izledim. Adam baktım beni suçluyor. Biz o konuşan kişiyi tanımıyoruz. Kendisi iş yapmış. Çok iddialı bir şey söyleyeceğim. Eğer o kişiyi biz konuşturdu isek, eğer benimle bir ilgisi varsa, bakın ben Türkiye’yi bile terk ederim” şeklinde konuştu.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir