Ezan üzerinden Taksim’de tehlikeli oyun

8 Dünya Kadınlar Günü’nde muhalif bir grup kadın Taksim’de İstiklal Caddesi’nde protesto yürüyüşü yapmak istemiş, polis engeli ile karşılaşmıştı. Şoke eden pankartların açıldığı gösteride, feminist ve muhalif kadınlar grubu polisi ıslıklarla protesto etmişti. Gösteriden sosyal medyaya sızan görüntüler arasında ezan okunduğu sırada da ıslıkların çalındığı görülmüştü. Görüntüler medyaya “ezana saygısızlık” başlıklarıyla düştü.

Türkiye’de bir süredir yaşanan cepheleşme 8 Mart Dünya Kadınlar Günü adı altında düzenlenen gösterilerde de kendisini gösterdi. Bir grup kadın Taksim’deki İstiklal Caddesi’nde yürüyüşü yapmak istedi. Polis engeli ile karşılaşan grup, protesto gösterilerine başladı. Ellerinde taşıdıkları dövizler ise görenleri şoke etti. Kadınlar Günü’nde kadınların kendilerine yönelik ağır hakaretler içeren dövizler taşımları görenleri hayrete düşürdü.

FEMİNİSTLERDEN EZANA SAYGISIZLIK

Tüm bunların üstüne paylaşım rekorları kıran videolarda da ezan okunurken bu grubun ıslıklar çaldığı, protesto sloganları attığı görülüyordu. Olay ilk anda “feminist gruplar ezanı protesto ediyor” şeklinde medyaya yansıdı. Büyük tepki gördü. Müslümanlar “ezandan rahatsız olan gruptan” müthiş rahatsızlık duydu.

Ancak gelişmeler her ne kadar feminist grupların açtıkları dövizlerle de toplumun değerlerine yönelik saldırılar içerse de ezan konusunda en azından hepsinin kasıtlı bir protesto içinde olmadıkları izlenimini uyandırdı. Videolar izleyenleri yanıltıyordu. Kamera açıklarına göre farklı farklı yorumlar yapılabiliyordu. Bir de “ezana saygısızlık” olarak verilen videoların ezandan öncesi olmaması şüpheyi artırıyordu.

VİDEOLAR YANILTIYOR MU?

Ezandan önce, ezan başlayınca ve ezan sırasında görüntüleri izleyenler ise tehlikeli oyunu fark etti. Amaç bu grupların ellerindeki dövizlerden, attıkları sloganlara, verdikleri fotoğraflara kadar tepki çekecek son olarak da “ezana saygısızlık” görüntüsü ile Müslümanları çileden çıkarmaktı. Çileden çıkan Müslümanlar ile muhalif gruplar arasında çatışma bekleniyordu.

TEHLİKELİ OYUN

Tehlikeli ve büyük oyunu görenler derhal sosyal medyada ve diğer medya organlarında yaptıkları yorumları düzeltme yoluna gitmeye başladı. Grubun ezana saygısızlık kastıyla hareket etmediğini, protestolar sırasında ezan okunmaya başlandığını, grubunu ezanı duymadan protestoya devam ettiğini yazdılar.

 

 

 

 

 

 

CHP’Lİ İSİMLER DE ORADA!..

Tabi konu ezana saygısızlık olunca CHP’li isimlerin de gösteride yer alması, hem de ezandan duyduğu rahatsızlığı daha önce açık açık ilan etmiş, üstelik ezana hakaretten yargılanan isimlerin bunların içinde olması tepkiyi daha da büyütüyordu.

 

 

 

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Taksim’de yapılan yürüyüşte bu ismelerden ezana yönelik hakaretleri nedeniyle yargılanan CHP Parti Meclisi (PM) üyesi Sera Kadıgil, İslam’a olan tavrı bilinen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok dikkat çekiyordu.

 

 

 

 

 

 

Sera Kadıgil ezanla ilgili ne yazmıştı?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AK PARTİ’DEN NET TEPKİ

Hadise ile ilgili ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tepki gösterdi. Adana’da düzenlenen mitingde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP ve HDP’li bir grup feministin Kadınlar Günü bahanesi ile Taksim’de bir eylem yaptıklarını ve bu eylem sırasında ezana karşı terbiyesizce hareket ettiklerini söyledi. Kadınlar Günü yürüyüşünün bir bahane olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, gruba çok sert tepki gösterdi. Bugün de AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik canlı yayında yaptığı konuşmada, tüm görüntüleri izlediklerini, sosyal medyadaki paylaşımlara, tarafların konu ile ilgili açıklamalarını incelediklerini vurgulayarak, ezana açık bir saygısızlık yapıldığı yönünde kanaate vardıklarını söyledi. Açıklama yapan kesimlerin İslam ile ilgili tavırlarının zaten aşikar olduğuna dikkat çeken Çelik, ortada kasıtlı bir saygısızlık var tespitinde bulundu.

İşte o görüntüler

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir