2019 emeklilik yaşı hesaplama – Ne zaman emekli olurum

Kamu ve özel sektör çalışanları emeklilik yaşı hesaplamasıyla ilgili araştırmalarına devam ederek, ‘Ne zaman emekli olabilirim?’ sorusunun cevabını arıyor. SGK’lı, Bağ Kur’lu ve devlet memurlarının, emeklilik yaşı hesaplamasında, bağlı oldukları sosyal kurum etkili rol oynuyor. SK tarafından kullanıcılara sağlanan emeklilik yaşı hesaplama robotuyla birlikte, vatandaşlar emeklilik yaşını öğrenebiliyor. Peki, emeklilik yaşı hesaplaması nasıl yapılır?

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

Emekli olmak için gün sayan milyonlarca kişi, internet üzerinden emeklilik zamanı ile ilgili sorgulama yapıyor. Vatandaşlar için bu sorgulamayı en kolay hale getiren sistem ise e-devlet oluyor. Sosyal güvenlikte 1 ay, 30 gün olarak; 1 sene da 12 ay olarak alınıyor ve tüm hesaplamalar da bunun üzerinden yapılıyor.

E-DEVLET EMEKLİLİK SORGULAMASI

Sistemde kimlik doğrulaması yapmadıysanız kimliğimi şimdi doğrula seçeneğine tıklamalısınız. Ardından TC kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girerek giriş yapabilirsiniz.

Eğer e-devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden temin edebilirsiniz. Kimlik doğrulaması yaptıktan sonra sistem sizi otomatik olarak sorgulama sayfasına yönlendirecektir.

Burada bağlı bulunduğunuz sigorta kolunu ve hizmete başladığınız tarihi girmeniz gerekmektedir. Bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girerseniz öğrenmek istediğiniz bilgileri kolaylıkla görebilirsiniz.

SGK SSK Bağkur primi az plan çalışan nasıl emekli olur? Erken emekli olma şartları nedir? 2019 nasıl erken emekli olurum? Herkes emekli olmak istiyor. Emeklilik için sigortalılık süresi, yaş ve prim ödeme gün sayısının yeterli olması gerekiyor. Ancak çalışma hayatında yeterli sayıda primi olmayan vatandaşlar için bazı imkanlar var. Çalışma yaşını geçirmiş durumdaki sigortalılar için 3600 günle ve 4500 günle emeklilik olmak üzere iki ayrı formül bulunuyor. Peki “Nasıl erken emekli olunur? Erken emekli olmanın koşulları nelerdir?” sorusu emekli olmaya yaklaşan kadın, erkek fark etmeksizin tüm çalışanlar tarafından araştırılır. Emeklilik için prim günü doldurmaya çalışanlar daha erken emekli olmanın hangi şartlarda geçerli olacağını merak ediyor..

KADINLARIN EMEKLİLİK YAŞI KAÇ 2019?

Üstelik bu primleri çalışarak doldurmak gerekmiyor. Borçlanma imkanı bulunuyor. Kadınlar 8 Eylül 1981’den önce işe girmişse 3600 prim gününü tamamlayarak 50 yaşını doldurduktan sonra başka şarta bakılmaksızın emekli oluyor. Erkekler ise 8 Eylül 1976 tarihinden önce ilk defa sigortalı olmuşlarsa yine 3600 günü tamamladıktan sonra 55 yaşında başka şarta bakılmaksızın emekli olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir