e okul giriş ile LGS nakil başvurusu – MEB e okul VBS giriş

e okul giriş nasıl yapılır binlerce kişi bu sorunun cevabını merak ediyor.  okulların açılmasına az bir süre kaldı. şimdi binlerce kişi lgs nakil tercihleri yapmak istiyor. bununla ilgili detayları haberimizde sizler için derledik. e okul giriş ile lgs nakil işlemleri gerçekleştirilebilir mi? İşte e okul hakkında ayrıntılar….

E okul Veli Bilgilendirme Sistemi nasıl kullanılır? arama motorunda yoğun olarak araştırılıyor. Her geçen gün bu sistemi kullanan kişilerin sayısı artıyor. Eğitim dönemi boyunca E-Okul üzerinden yazılı ve sözlü sınav notlarının yanı sıra devamsızlık bilgileri de öğreniliyor. Yerleştirmeye esas birinci nakil tercih başvuruları bugün başladı. 2 Ağustos’a kadar devam edecek. E okul Veli Bilgilendirme Sistemi nasıl kullanılır? diye merak edenler için E okul VBS giriş ekranı haberimizde yer alıyor..

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) gerçekleştireceği LGS nakil tercihleri bugün başlıyor. 22 Temmuz itibariyle boş kontenjanları yayımlayan MEB, 29 Temmuz-2 Ağustos tarihleri aralığında yerleştirmeye esas 1. nakil tercih başvurularını alacak. Peki, MEB’in LGS nakil tercih başvuruları nasıl yapılabilecek? İşte, o konu hakkında merakla araştırılan bazı bilgiler

BOŞ KONTENJANLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yerel yerleştirme nedir, nasıl yapılır? LGS boş kontenjanları açıklandı 2019! Liselere Giriş Sınavı tercih sonuçları açıklandı. İstediği okula yerleşemeyen öğrenciler nakil döneminde tercihlerini yapacaklar. LGS kapsamındaki yerleştirme sonuçlarına göre liselerin boş kontenjanları ve taban puanları “e-okul.meb.gov.tr” üzerinden yayımlandı. İşte LGS boş kontenjanları 2019! Yerel yerleştirme lise öğrenimine hak kazanan öğrencilerin ikamet adreslerine göre liselere yerleştirildiği sistemin adıdır. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara yerleştirme işlemi, il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerince belirlenen kontenjanlara göre yapılır. Yerel yerleştirmede sadece ikamet adresi kriteri bulunmaz.

LİSE TABAN PUANLARI VE BOŞ KONTENJANLARI

LGS kapsamındaki yerleştirme sonuçlarına göre liselerin boş kontenjanları ve taban puanları “(link: http://e-okul.meb.gov.tr) e-okul.meb.gov.tr” üzerinden yayımlandı. Geçen yıl ilk kez gerçekleştirilen LGS kapsamındaki merkezi sınav yerleştirmelerinin ardından mesleki ve teknik Anadolu liselerinin 19 bin 140 olan kontenjanı, bu sene 24 bin 360’a çıkarıldı. Bununla birlikte okullardaki yüzde 74 olan doluluk oranı, bu yıl yüzde 24’lük artışla yüzde 98’e yükseldi. Sınavsız yerleştirmenin birinci adımında öğrencilerin yüzde 91’i ilk üç tercihinden birine yerleşti. Bu öğrencilerden birinci tercihine yerleşenlerin oranı yüzde 52 oldu.

Anadolu liselerine yerleşen öğrencilerin yüzde 58’i birinci tercihindeki bir liseye yerleşirken, yüzde 99’u ilk üç tercihinde yer alan bir liseye girmeye hak kazandı. Anadolu imam hatip liselerine yerleşen öğrencilerin yüzde 52’si birinci tercihindeki bir liseye girerken, yüzde 87’si ilk üç tercihinden birine yerleşti. Mesleki ve teknik Anadolu liselerine yerleşen öğrencilerin de yüzde 41’i birinci tercihindeki bir okula yerleşti. Bu öğrencilerin yüzde 79’u ise ilk üç tercihlerinde yer alan bir mesleki ve teknik Anadolu lisesine girdi.

E OKULA GİRİŞ YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

E OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ NASIL KULLANILIR?

E-Okul Veli Bilgilendirme sistemine giriş yapmak için öncelikle (https://eokulyd.meb.gov.tr) adresini ziyaret etmeniz gerekiyor. Akabinde açılan sayfada “VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ” yazan bölümde yer alan “Resimdeki Rakamlar”, “Öğrenci TC Kimlik Numarası”, “Öğrenci Okul Numarası” yazan boşlukları doldurmanız ve “Giriş” butonuna tıklamanız gerekiyor.

E-Okul sisteminde karşınıza çıkacak ikinci kısımda ise öğrenciye ait bilgiler isteniyor. Bu kısımda Öğrencinin nüfusa kayıtlı olduğu il/ilçe bilgisi, öğrencinin doğum tarihi, öğrencinin okuduğu şube gibi bilgileri doğru bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Bu işlemlerin ardından E-Okul giriş tamamlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir