2019 Açık lise kayıtları ne zaman başlıyor?

2019-2020 eğitim öğretim döneminin yaklaşmasıyla öğrencilerin heyecanı başladı. Açık lise öğrencileri kayıt yenileme tarihi öncesinde sonuçları bekliyor. Peki, Açık lise kayıtları ne zaman başlayacak? 3. dönem oturumlarını geride bırakan açıköğretim öğrencilerinin yeni gündemi sonuçlar oldu. AÖL sonuçları açıklandığında öğrenciler açık lise kayıtları için işlem yapabilecek. İşte açık lise kayıtları ile ilgili detaylar..

2019-2020 eğitim öğretim döneminin yaklaşmasıyla birlikte AÖL öğrencilerinin sınav sonuç heyecanı katlandı. Açık lise öğrencileri kayıt yenileme tarihi öncesinde sonuçları bekliyor. Peki, AÖL sonuçları ne zaman açıklanacak, açık lise kayıtları ne zaman başlayacak?

Açıköğretim Lisesi (AÖL) 3. dönem oturumlarını geride bırakan açıköğretim öğrencilerinin yeni gündemi sonuçlar oldu. Hem mezun durumundaki öğrenciler hem de yeni eğitim-öğretim dönemi için hazırlık yapan öğrenciler, AÖL sınav sonuçları için araştırmalarını sürdürüyor. Peki, AÖL sınav sonuçları ne zaman, ayın kaçında açıklanacak? AÖL kayıtları ne zaman başlayacak?

AÇIK LİSE YENİ KAYIT İŞLEMLERİ NE ZAMAN?

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı I. dönem yeni kayıt işlemleri 21/08/2019 – 27/09/2019 tarihlerinde alınacak.

AÇIK LİSE KAYIT YENİLEME NE ZAMAN?

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı I. dönem kayıt yenileme işlemleri 21/08/2019 – 27/09/2019 tarihlerinde alınacak.
I. dönem ders seçme ve sınav merkezi güncellemesinin açılması 21 Ağustos 2019
23 I. dönem ders seçme ve sınav merkezi güncellemesinin kapatılması 18 Ekim 2019
24 I. dönem sınava giriş yerlerinin internette yayınlanmaya başlanılması 04 Aralık 2019

Kimler Açık Öğretim Lisesine Kayıt Olabilir?

İlköğretim/ortaokul mezunu olanlar
Lisede iki yıl sınıf tekrarı yapan öğrenciler
Aşağıda ismi geçen liselerden ayrılanlar
Genel lise veya mesleki liseler
Anadolu öğretmen liseleri
Askeri ve polis okulları
Sağlık meslek liseleri
Anadolu güzel sanatlar liseleri
Resmi ve özel Anadolu liseleri
Sosyal bilimler liseleri
Yabancı dil ağırlıklı liseler

Açık öğretim lisesi veya mesleki açık öğretim lisesine kayıtlı olup öğrencilik durumu silik olan öğrenciler ile açık öğretim lisesi ya da mesleki açık liselerden tasdikname alan öğrenciler.

Türkiye dışına eğitim görmüş olup Türkiye’den denklik belgesi alanlar açık liseye başvurabilir. Öğrenci belirtilen tarihlerde kaydını yeniler, gerekli ücreti öder. Akabinde dersleri seçer. Önceden bildirilen tarihlerde sene de iki kere sınava girer. Sınavlardan aldığı krediler toplanır. Öğrencinin mezun olması için:

En az 8 dönem öğrenim görmesi,

Toplam kredisinin asgari 192 olması,

Dil ve anlatım dersi başta olmak üzere diğer zorunlu derslerin sınavlarında da başarı göstermesi gerekir.
Açık liseden mezun olup diploma almaya hak kazananlar, sınav sonuçlarının açıklanmasından takriben 2 ay sonra bulundukları il ve ilçelerdeki Halk Eğitim Merkezlerinden diplomalarını alır. Türkiye’de yüz binlerce açık öğretim lisesi öğrencisi bulunmaktadır. Açık lise mezunları da normal lise mezunları gibi YGS ve LYS’ye girerek istedikleri üniversitelerde okuyabilir. Açık liseliler, herhangi bir hak sınırlamasına maruz kalmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir