Bakanlık’tan patates fiyatını düşürmek için yeni hamle

Türkiye’de bir süredir yaşanan ekonomik dalgalanmada ev hanımlarının vazgeçilmezi patates ve soğanı da vurmuş; patates ve soğan fiyatları uçuşa geçmişti. Patates ve soğanın kilosu 5 TL’ye kadar çıkmıştı. Hükümet yetkililerinin uyarıları ve çağrıları etkili olmayınca depolara  baskınlar yapılmıştı. Ardından şehir şehir yaygınlaşan tanzim satışları fiyatları bir dereceye kadar dengelemişti. Ancak fiyatların hala makul seviyeye gelmemesi üzerine Ticaret Bakanlığı bir hamle daha yaparak, ithal patateste vergiyi belli şartlarda sıfırladı.

Patates ve soğan üzerinden ülke ekonomisi nasıl etkilenir. İlk bakışta kulağa tuhaf gelen bu senaryo reel politik dinamiklere bakıldığında aşikar hale geliyor. Vatandaşın temel ihtiyaç kalemleri üzerinde oynanan her oyun, hükümetlere fatura olarak döner. Kaçınılmaz bir gerçektir bu. Patates ve soğan da her gün neredeyse herkesin muhakkak bir şekilde tükettiği gıdalar arasında. Ucuz, kolay bulunur, kullanılışlı… İşte bu iki gıda ürünündeki ani, sert ve yüksek bir fiyat artışı toplumda bir dalgalanma oluşturmaya yetti ve arttı bile. Herkes pazarda bile fiyatların aşırı arttığını, cebinin yandığını konuşmaya başladı.

BAKANLIĞIN SON HAMLESİ

Halkın tepkisine sessiz kalamayan siyasiler de hemen konuyla ilgili görüş bildirmeye ve harekete geçmeye başladı. Öyle ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuya müdahil oldu ve patates ve soğandaki artışın ülke ekonomisi üzerinde planlanan bir oyunun eseri olduğunu söyledi. Stokçuları ve satıcıları uyararak, üreticiden çok düşük fiyatlara aldıkları ürünleri makul fiyatlara satma çağrısında bulundu. Çağrı piyasada karşılık bulmayınca önce stokçulara baskınlar düzenlendi. Ardından tanzim satışları ile hem halkın bir kesimine ucuz ürün sağlandı, hem de fiyatlar belli seviyede dengelendi. Bugün ise Ticaret Bakanlığı’nın bir hamle daha yaptığı ve patates ithalatında gümrük vergisini belli şartlarda sıfıra indirdiği açıklandı.

PATATESE SIFIR VERGİ

Ticaret Bakanlığı’nın “Patates İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanmasına İlişkin Tebliği” ve konuya ilişkin “Cumhurbaşkanı Kararı” Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Bu karara binaen, 20 Nisan’a kadar 200 bin tona kadar patates ithalatında gümrük vergisi alınmayacak.

ÖDEMİŞ’TE BİLE PATATES 5 LİRA

Türkiye’nin patateste gözde bölgelerinden İzmir’in Ödemiş İlçesinde bile patates pazarda 5 lira, soğan ise 7 liraya kadar yükselmiş durumda. Fiyatlarla ilgili bilgi veren patates üreticileri patates sökümünün yapıldığını, bunun Mart sonuna kadar devam edeceğini ve piyasada patates bulmanın güçleştiğini söylüyor. Üretici geçmişte yaşadıkları çek senetli alışverişte canlarının yandığını bu nedenle peşin para istediklerini de ekliyor. Fiyatların bir süre daha yükselme eğiliminde olacağını vurguluyorlar.

 

 

KILIÇDAROĞLU’NU KIZDI, PASTANEYİ ‘MANAV’ YAPTI

Öte yandan vatandaş fiyatlardaki dalgalanmaya da farklı tepkiler veriyor. Örneğin Batman’ın Sason İlçesinde pastanesi bulunan Manço Avcı isimli vatandaş, fiyatlardaki dalgalanmaya tepki göstererek ilginç bir eyleme imza attı. Manço Avcı, fiyatların dolardaki artış takip edilerek kasıtlı olarak derece derece artırıldığını söylerken, muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuyu siyasi malzeme yaptığını da ileri sürdü. Fırsatçılara kızan Manço Avcı, pastanesinde haldeki fiyata meyve ve sebze satmaya başladı. Üretciden 2 liraya alınan ürünlerin 8 liraya satıldığının altını çizen Avcı, pastanesindeki mini manav ile kameralara poz verdi.

NİĞDE’DE FİYATLAR DÜŞMÜŞTÜ

Türkiye’nin patates üretiminde lider şehirlerinden Niğde’de patates ve soğan fiyatları Şubat ayında 3 liraya kadar düştü. Konuyla ilgili olarak üreticiler patatesin 9-10. ayda söküldüğünü, bundan sonra da 4. ayda söküldüğünü bildirmiş, maliyetlerin arttığına işaret etmişti. Eskiden 30 kuruşa mal edilen patatesin artık 70 kuruşa mal edildiğini, devletten destek beklediklerini söylemişti. Vergilerde yapılan kolaylıklar ile de Niğde’de patates ve soğan fiyatlarının 3 liralar seviyesine gerilediğini kaydetmişti.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir