Brexit muamması İngiltere’yi zorluyor

Theresa May hükümeti tarafından iki defa Avam Kamarası’ndan geçirilen ancak Lordlar Kamarası’nda tıklan Avrupa Birliği’nden ayrılma anlaşması nedeniyle İngiltere sancılı günler yaşıyor. İngiliz Başbakan May başarısızlık üzerine başarısızlıklar yaşayıp itibarı yerle bir olurken, parlamentodan da bu duruma tepki büyüyor.

David Cameron başbakanlığı döneminde referandum ile İngiltere’de oylanan ve Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı veren ülkede Brexit bir türlü gerçekleşemiyor. Başbakan Theresa May’in iki kez parlamentonun alt kanadından geçirdiği ayrılık anlaşması, iki sefer de Lordlar Kamarası’nda takıldı. Bu hadiseler üzerine parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası’nın Başkanı John Bercow, Brexit anlaşmasının aynı şekliyle bir kez daha oylanmasına izin vermeyeceğini bildirdi.

AVAM KAMARASI’NDAN BREXIT TEPKİSİ

İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası’nın Başkanı John Bercow, hükümetin Avrupa Birliği (AB) ile vardığı Brexit anlaşmasının aynı şekliyle bir kez daha oylanamayacağını söyledi. Bercow, İngiliz hükümetinin daha önce iki kez reddedilen Brexit anlaşmasını aynı şekliyle bir kez daha milletvekillerinin oyuna sunmasına izin vermeyeceğini belirtti. İngiliz parlamento teamüllerine göre milletvekillerinin reddettiği bir önerge veya yasa tasarısının, aynı şekliyle aynı dönem içinde bir kez daha oylanamayacağını vurgulayan Bercow, anlaşmanın ikinci kez oylanmasına izin verme gerekçesinin anlaşma metnine eklenen yeni belgeler olduğunu bildirdi.

İNGİLTERE ERTELEME TALEBİNDE BULUNACAK

Bunun konuyla ilgili ”son sözü” olmadığını ifade eden Bercow, hükümetin anlaşmada önemli bir değişikliğe gitmesi halinde oylamaya izin verebileceği sinyalini verdi. Avam Kamarası, Başbakan Theresa May’in AB ile vardığı Brexit anlaşmasını 15 Ocak’ta ve 12 Mart’ta oylamış ve ezici çoğunlukla reddetmişti. May, anlaşmayı bu hafta yapılacak AB zirvesi öncesinde parlamentoya bir kez daha sunmaya hazırlanıyordu. AB’den ayrılma sürecini resmen yaklaşık 2 yıl önce başlatan İngiltere’nin, 29 Mart’ta birlikten ayrılması gerekiyor. İngiltere’nin bu hafta yapılacak AB zirvesinde Brexit tarihini erteleme talebinde bulunması bekleniyor.

MAY: AB’DEN ASLA ÇIKAMAYABİLİRİZ

İngiltere Başbakanı Theresa May, milletvekillerinin Salı günü Brexit anlaşmasını reddetmeleri halinde Avrupa Birliği’nden (AB) asla çıkamayabileceklerini, yani Brexit’in gerçekleşmeyebileceğini söyledi. May, AB’den de, Brexit anlaşmasının İngiltere Parlamentosu’ndan geçmesi için “son bir çaba daha” harcamasını istedi.

Milletvekillerine seslenen May, “Brexit anlaşmasını destekleyin, AB’den çıkalım. Reddederseniz kimse ne olacağını bilemez. AB’den aylarca çıkamayabiliriz. Anlaşmayla sağlanan güvenceler olmaksızın ayrılmak zorunda kalabiliriz, asla çıkamayabiliriz” dedi. May, Brexit konusundaki belirsizliği sürdürmenin hiç kimsenin çıkarına olmadığını söyledi, sürecin 29 Mart sonrasına ertelenmesinin de yeni sorunlar yaratacağını belirtti.

İngiltere Başbakanı, İrlanda sınırı konusundaki tıkanıklığı aşmak için “çok ciddi” öneriler getirdiklerini söyledi ancak Brüksel ile görüşmelerin “çetin” geçtiğini de kabul etti. İngiltere Parlamentosu Brexit anlaşmasını Ocak ayında reddetmişti.

CORBYN: ALTERNATİF PLAN ÜZERİNDE AB İLE ANLAŞMA SAĞLANABİLİR

Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn, son oylama sonrası Parlamento’da yaptığı konuşmada, partisinin alternatif planı üzerinde AB ile bir anlaşma sağlanabileceğini söyledi.Corbyn ayrıca ikinci Brexit referandumuna da destek verdi.İşçi Partisi lideri, “Bunu siyasi bir kazanım için değil mevcut çıkmazı aşmamızı sağlayacak gerçekçi bir seçenek olarak öneriyoruz” dedi.

AVRUPA KOMİSYONU: BREXİT OTOMATİK OLARAK ERTELENMEYECEK

Avrupa Birliği’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu ise Brexit’in otomatik olarak ertelenmeyeceğini açıkladı.Komisyon’dan yapılan açıklamada, AB’nin de bu kararı almadan önce kendi çıkarlarını gözetmesi gerektiği belirtildi. Başbakanlık Sözcüsü: Şu an yapmak istediğimiz şey sadece kısa dönemli teknik bir erteleme talebinde bulunmak. Başbakan Theresa May’in sözcüsü, “Başbakan 29 Mart’ta AB’den çıkmayı kesinlikle istedi ve bunun için çabaladı” dedi ve ekledi:

“Başbakanlık koltuğuna oturduğundan beri yaptığı her şey bunu başarmak içindi. Bir uzatma olmasını istemedi ve anlaşmayı iki kez getirdi. Parlamento bu anlaşmayı reddetmeyi tercih etti ve şimdi hepimiz Parlamento kararlarının bizi soktuğu bu zor durumla baş etmek zorundayız. Eğer mümkünse şu an yapmak istediğimiz şey, AB’den 30 Haziran’da ayrılmamızı mümkün kılacak bir anlaşmayı garanti altına alıp sadece kısa dönemli teknik bir erteleme talebinde bulunmak.”

4 FARKLI ÖNERGE DE OYLANDI

İngiltere Parlamentosu kritik kararı öncesi bağlayıcı olmayan 4 önergeyi oyladı. 2. kez Brexit referandumu yapılmasına yönelik önerge 85’e karşı 334 oyla reddedildi. Brexit’in sadece 30 Haziran’a kadar ertelenmesi ve daha fazla erteleme yapılmamasına dair önerge 311’e karşı 314’e oyla reddedildi. Milletvekillerinin Brexit faaliyetlerine tamamen dahil olmaları ve bağlayıcı oy hakkına sahip olmalarına yönelik önerge 312’ye karşı 314 oyla, yani sadece 2 oy farkla reddedildi. Hem Başbakan May’in anlaşmasını hem anlaşma olmadan Brexit’in tamamlanmasına karşı çıkan, Brexit’in milletvekillerine ortak bir yaklaşım benimseyebilmeleri için ertelenmesini öngören son önerge de, 302’ye karşı 318’e oyla reddedildi.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir