Yeni Zelanda tarihi için en kara gün! Camilere terör saldırısı

Yeni Zelanda’da iki camiye yönelik korkunç bir terör saldırısı gerçekleştirildi. Saldırıda onlarca şehid ve bir kısmı ağır olmak üzere bir o kadar da yaralı var. Saldırgan Yeni Zelanda polisi tarafından yakalanırken, güvenlik güçleri camilerden uzak durulması uyarısında bulundu. Ayrıca saldırı yapılan caminin çevresindeki araçlarda da el yapımı patlayıcılar tespit edildi.

Resmi adıyla Yeni Zelanda Milletler Topluluğu ülkesinin Güney Adası’ndaki Christchurch’ün Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi ve Linwood’daki camiye Cuma namazı kılınmakta olan iki camiye bir terör saldırısı düzenlendi. Teröristin saldırıyı Facebook üzerinden canlı verdiği anlaşıldı. Ayrıca saldırıyı tıpkı bir bilgisayar oyunu gibi silahın üzerindeki kameradan da kaydedip dağıttığı anlaşıldı. Saldırgan cami yanına park ettiği aracında çok sayıda silah ve mühimmat ile bir müziğin sesini sonuna kadar açıp, elindeki silahla cami çevresindekilere ve cami içindekilere kurşun yağdırdı. Son gelen bilgiye göre saldırıda en az 49 kişi öldü, bir kısmı ağır olmak üzere de çok sayıda kişi yaralandı.

CHRİSTCHURCH POLİSİ DİKEN ÜSTÜNDE

Saldırının hemen ardından bir açıklama yayınlayan ChristChurch polisi bölge sakinleri, olaya tüm imkanlarıyla müdahale ettiklerini ancak yine de vatandaşların evlerinden çıkmamalarının daha uygun olacağı yönünde uyarıda bulundu. Terör saldırısı ile ilgili 4 kişi gözaltına alınırken, gözaltına alınanlardan birinin Avustralya vatandaşı olduğu bilgisi verildi. Bu arada camilerin bir süre kapatılması çağrısı yapılırken, ChristChurch’teki okullara da kilit vurulacağı kaydedildi. Yeni Zelanda Emniyet Müdürü Mike Bush, hastanelerin ise sadece acil birimlerinin hizmet vereceğini ilan etti.

GÖRGÜ TANIĞI: HER YERDE ÖLÜLER VARDI

Saldırı anını camiye yakın bir yerden gördüğünü söyleyen Len Peneha isimli görgü tanığı, siyah giyimli teröristin camiye girerek kurşun yağdırdığını, içeriden bağırış seslerinin geldiğini söyledi. Peneha’ya göre saldırgan güvenlik güçleri gelmeden orayı terk etti. Kendisinin de sonra camiye girdiğini ve her yerde cesetlerle karşılaştığını söyledi. Yeni Zelanda’yı sarsan terör saldırısının ülke tarihi için kara bir gün olduğu vurgulanırken, daha önce böyle bir hadisenin yaşanmadığı, ülkenin bugüne dek tanık olduğu en şiddetli olayın vuku bulduğu söyleniyor.

Hadisenin şokunu üzerinden atlatamadığı belli olan Türkiye’nin Wellington Büyükelçisi Ahmet Ergin de terör saldırısı ile çok derinden sarsıldıklarını, olayla ilgili henüz kesinleşmiş bir bilgiye sahip olmadıklarını ifade etti. Ölen ve yaralananlar içinde bir Türk’ün bulunduğuna dair bilge gelmediğini kaydeden Ergin, Yeni Zelanda güvenlik güçlerinin başlattığı soruşturmaya bir zarar gelmemesi için tüm bilgileri paylaşmadığını o yüzden beklediklerini bildirdi.

TERÖRİSTİN MANİFESTOSU ORTAYA ÇIKTI

Yeni Zelanda’da cuma namazı sırasında katliamını yapan teröristin 37 sayfalık bir manifestosu olduğu ve bu manifestonun kapağı da medyada yer aldı. The Great Replacement isimli manifestoda Batı’ya Müslümanların ve Afrikalıların göçünün, küresel elitlerin projesi olduğu iddia ediliyor. Amblemde eko-faşist denen grupların ütopyası yer alıyor. Manifestoda saldırının amacına dair sorulara da bir cevap var. Bu cevapta teröristin, “En çok bu toprakların asla işgalcilerin vatanı olmayacağını göstermek için. Son beyaz adama kadar, bu vatan bizim” ifadeleri dikkat çekiyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir