ABD’nin Afganistan ve Yemen’en çekilme hesabı

ABD yönetimi Afganistan’da bir türlü dize getiremediği Taliban ile askerlerini çekmek üzere masaya otururken, Yemen’de de Suudi Arabistan’a verdiği askeri desteği sona erdirmenin hesaplarını yapıyor. Bir yandan dünyanın çeşitli bölgelerindeki askeri varlığını kendi menfaatine daha uygun şekilde dağıtmaya çalışan ABD, diğer taraftan da uluslararası tüm anlaşmaları yok sayarak 2 yasaklı füzeyi test etmek için gün sayıyor.

ABD ‘TARİHİNİN EN UZUN SAVAŞI’NDA ÇIKMAZDA

ABD Başkanı Donald Trump, “ABD tarihinin en uzun savaşı” diye nitelenen Afganistan’daki Amerikan askeri varlığına son vermek için düğmeye bastı. ABD’li yetkililerin Taliban ile görüştüğü duyuruldu. Ancak Rusya ABD’lilerin duyurulan görüşmelerden önce de defalarca Taliban ile gizlice görüştüğünü ileri sürdü.

ABD’den önce Rusya Afganistan’a girmiş ancak Rusya tarihinde mağlubiyet hanesine yazılabilecek zorlu bir sürecin ardından bu toprakları terk etmek zorunda kalmıştı. Ardından ABD askerleri bölgeye müdahale etti ancak onlar da istedikleri sonucu bir türlü alamadılar. Bugün gelinen noktada ABD Taliban ile müzakere masasında pazarlık yapıyor. Aşılması gereken pek çok sorun var. Pentagon’un 5 yılda Amerikan askerlerini çekme planı medyaya sızdı. Taliban elindeki 3 bin esire karşı 25 bin esirin serbest bırakılmasını istiyor. ABD tarafı ise bu konuya hiç girmek istemiyor.

ABD’NİN TALİBAN KABUSU

1996 yılında Afganistan’daki Rus varlığına karşı mücahitler harekete geçmiş, ABD, Pakistan ve Suudi Arabistan’ın desteği ile Rusları ülkeden çıkarmıştı. Ancak kendi aralarında baş gösteren iktidar mücadelesi karmaşaya yol açmış ve tepki olarak da ortaya Taliban çıkmıştı. Pentagon ise 2001 yılında 11 Eylül’ü bahane ederek El Kaide lideri Usame Bin Ladin’i ele geçirme bahanesi ile, Taliban’ın tüm müzakere taleplerini geri çevirerek Afganistan’a girmişti. Ancak geçen uzun süreye rağmen Amerikan askerleri Taliban’ın belini kıramadı. ABD’nin dünyanın çeşitli bölgelerindeki askerlerini çekme vaadiyle başkanlık koltuğuna oturan Obama döneminde asker sayısı 30 binden 100 bine çıkartılmasına rağmen, Taliban yine yenilmemişti.

Trump ise Beyaz Saray’da koltuğa oturduğunda Afganistan’daki ABD askeri sayısı 9 bin civarına inmişti. Trump farklı bir politika izleyerek Taliban’ı zorla koltuğa oturtmak üzere asker sayısını 14 bine çıkardı ve ülkeye bomba yağdırdı. Ancak gelinen noktada Taliban’ın gerilemediği, ülkedeki gücünü artırdığı, hatta müzakere masasına oturmadan önce elini daha güçlendirmek için saldırılarını artırdığı görülüyor.

ABD YEMEN’DEN DE ASKERİNİ ÇEKECEK

ABD’de uzun süredir tartışılan Suudi Arabistan’a verilen Yemen desteğinin kesilmesi konusunda önemli bir gelişme yaşandı. ABD Senatosu Genel Kurulu 46’ya karşı 54 oy ile Yemen’deki Amerikan askerlerinin çekilmesini öngören tasarıyı onayladı. Trump’ın Suudi Arabistan politikasına karşı çok mühim bir hamle olan tasarıya göre Yemen’de El Kaide’ye karış savaşanlar hariç tüm ABD askerlerinin 30 gün içinde çekilmesi isteniyor. Ancak yasanın Trump’ın önüne gelmesi için Temsilciler Meclisi onayından da geçmesi gerekiyor. Amerikalı uzmanlar ise yasanın Temsilciler Meclisi’nden de geçeceğine yüzde 100 kesin gözüyle bakıyor.

ABD YASAKLI FÜZE DENEYECEK

Trump 2018 Ağustos’unda 1987’nin SSCB’si ile yaptıkları ve Rusya ile de sürdürülen Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) çekileceklerini açıklamıştı. Çekilmeye gerekçe olarak ise Rusların bu anlaşmayı zaten sürekli ihlal ettiği gösterilmiş ve dolayısıyla da feshedilmesi gerektiği söylenmişti. Trump’ın bu çıkışının ardından bugün ajanslara düşen bir habere göre ABD iki yasaklı füzeyi denemeye hazırlanıyor. Biri 1000 km menzilli alçak irtifa seyir füzesi, diğeri 3-4 bin km menzilli balistik füze olmak üzere ABD’nin hiçbir müttefikine danışmadan aldığı kararın dünyada gerilimi tırmandıracağı düşünülüyor.

HAM PETROL ÜRETİMİ AZALDI

Bir önceki hafta 7,1 milyon varile çıkan Ham petrol stokları ardından ABD piyasalarının stokların 2,6 milyon varile yükseleceği yönündeki beklentisi boşa çıktı. Ham petrol üretimi geçen hafta bir önceki haftaya göre günlük ortalama 106 bin varil azaldı ve 12 milyon varile indi. ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta 3,9 milyon varil (yüzde 0,9) azalışla 449,1 milyon varile gerilediğini açıkladı.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir