Suriye 9 yılda yerle bir oldu ama sorunlar çözülmedi

9 yıldır süren iç savaş Suriye’ye pahalıya patladı. Sayısı net olarak bilinmemekle birlikte on binlerin üzerinde ölü ve yaralının olduğu ülkede 5 buçuk milyonu aşkın kişi sığınmacı durumuna düştü. Ölenler içinde en az bin 100’ünün çocuk olduğu tahmin ediliyor. Bugün gelinen noktada Esed rejimi Suriye’nin doğusu ve kuzeyi hariç büyük bölümünde askeri hakimiyet sağladı ancak ülkede huzurlu bir gün dahi geçmiyor. Uluslar arası toplantılarda birinci mesele hala Suriye. Avrupa’da bununla ilgili toplantılar düzenlenirken, Esed yine kullanımı yasak silahlarla saldırıyor. Suriye ile ilgili gelişmeler dünya gündeminde kalmayı sürdürüyor.

SURYİE’NİN GELECEĞİ MASAYA YATIRILIYOR

Avrupa Birliği ile Birleşmiş Milletler’in Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği Suriye’nin geleceği konulu konferans başladı. 12 – 14 Mart arasında sürecek konferansta Suriyeli mültecilerin, kadınların ve çocukların sorunları ile bu sorunlara yönelik çözümler ele alınıyor. Konferans sonunda ise AB ülkeleri dışişleri bakanları ve diğer katılımcıların imzası ile bir sonuç bildirgesi imzalanacak. Avrupa Birliği’ne göre Suriye’nin 10 yıla yaklaşmakta olan iç savaş sorunu nedeniyle 11 milyon Suriyeli mağdur durumda. Bunların 6 buçuk milyonu Suriye içinde bulunurken, 5 buçuk milyonu ise Suriye dışında mülteci konumunda.

ESED YİNE FOSFORLA SALDIRDI

Esed güçleri İdlib’e uluslar arası hukuka göre yasak olan beyaz fosfor bombaları ile saldırdı. Daha önce de Suriye’de halka her biri uluslararası hukuka göre yasak olan çeşitli kimyasal bombalar ile saldıran ve çok sayıda çocuk, kadın dahil sivilin şehit olmasına yol açan Esed güçleri bu kez de Temaniye beldesine kullanımı yasak bombalarla saldırdı. İdlib Sivil Savunma Müdürü Mustafa Hac Yusuf’un verdiği bilgiye göre, Hama’nın Ebu Dali köyünde bulunan Esed güçleri ile İran destekli teröristler, İdlib’in güneyindeki Temaniye’ye  beyaz fosfor bombalarıyla iki sefer 40 bomba atmak suretiyle saldırı düzenledi.

DSG ADI ALTINDA PYD’YE DESTEK

ABD Başkanı Donald Trump yönetimindeki Beyaz Saray, 2020 bütçesinde Pentagon için 718 milyar dolar talebinde bulundu. Trump Meksika sınırında güvenliği sağlamak gerekçesi ile 9 milyar dolar civarı bir talepte bulunurken, Suriye’de DSG adı altında terör eylemleri yapan PYD için de 550 milyon dolar istedi. Öte yandan Trump yönetimi Obama döneminde 6.5 milyar dolar olan Rusya’ya karşı Avrupa ülkelerine verdiği desteği de 5.9 milyar dolara indirmeyi öngörüyor.

LÜBNAN: MÜLTECİLERİ ZORLA GÖNDEREMEYİZ

2011 yılında başlayan Suriye iç savaşından kaçarak Lübnan’a sığınanların sayısı 1,5 milyonu aştı. Suriyeli sığınmacılara kendi istekleriyle ülkelerine dönme çağrısı yapan Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri’nin partisi Müstakbel Hareketi mensubu Lübnan Enformasyon Bakanı Cemal el-Cerrah, mültecileri zorla göndermelerinin insani nedenlerle mümkün olmadığını söyledi. Mültecilerin zorla gönderilmeleri halinde Suriye rejimine karşı savunmasız kalacaklarını ve rejimin de bu insanlara karşı suç işlemeye hazır olduğunu bildiren Cerrah, Rusya’nın teklif ettiği geri dönüş önerisine sıcak bakıyor. Lübnan’ın Rusların önerdiği doğrultuda 890 bin mülteciyi ülkelerine gönderme beklentisi bulunuyor.

DAEŞ SON KÖYÜ DE KAYBETMEK ÜZERE

Suriye’de DAEŞ’in elinde bulunan son köy olan Bahguz da ABD’nin desteklediği SDG tarafından ele geçirilmek üzere. Büyük bölümü PYD’den oluşan SDG’lilerin Twitter üzerinden verdiği bilgiye göre, terör örgütü DAEŞ Bahguz’da yeni bir saldırı başlattı. Bu köyün DAEŞ’ten arındırılması halinde Suriye’de DAEŞ varlığının sona ereceği kaydediliyor.

2014 yılında terör örgütü DAEŞ Suriye’nin Türkiye sınırında, batıdan Irak’ın doğusuna kadar uzunan bir bölgede 88 bin kilometrekare ve 8 milyon insana hükmediyordu.Hafta başında Baghuz’da 3 bin kişi tahliye edilmiş, DAEŞ’lilerin bulunduğu 3 bin 500 kişi köyden çıkarılmıştı. Çarşamba günü ise 2 bin kişi daha tahliye edilmişti.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir