Katar’a abluka bahane, doğalgaz yatakları şahane

Yaklaşık bir yıl önce Suudi Arabistan, BAE, Mısır ve Bahreyn “terörü desteklediği” iddiası ile Katar’a yönelik bir abluka başlatmış ve Katar’dan yapılması halinde ülkenin bağımsızlığını dahi sorgulatacak isteklerde bulunmuşlardı. Katar bu ablukaya direnmiş ve Türkiye’nin deştiği ile karşı koymuştu. O dönemde Katar’a yönelik bir işgal girişiminin de olduğu ancak Türkiye’nin bunu önlediği konuşulmuştu. Bugün de Katar Başbakan İkinci Yardımcısı Abdullah bin Hamed el-Atıyye, Katar’ın sahip olduğu doğalgaz rezervleri nedeniyle işgal edilmek istendiğini açıkladı.

Katarlı Lusail gazetesine konuşan ve aynı zamanda eski Enerji ve Sanayi Bakanı olan Abdullah bin Hamed el-Atıyye, Katar’ın terörle hiçbir ilgisi olmadığının kesin olarak bilindiğini vurguladı. Dünya Bankası, IMF ve Birleşmiş Milletler’in de bu gerçeği bildiğini, Katar’ın teröre asla bulaşmadığının kesin tanıkları olduğunu hatırlatan Atıyye, “Terör bahanesi ile göz dikilen bizim doğalgaz yataklarımızdı” dedi.

ABLUKA BAHANE DOĞALGAZ ŞAHANE

Katar’ın dünyanın en büyük doğalgaz yataklarına sahip olduğunu kaydeden Atıyye; “Suudi Aribistan, BAE, Mısır ve Bahreyn’in başlattığı ablukanın asıl gayesi Katar’ı işgal etmek ve doğalgaz yataklarını ele geçirmekti” şeklinde bir açıklama yaptı. Bu ülkelerin ABD’nin de işgale onay vermesini beklediklerini de ekledi.

SUİKASTÇIYI BAE KORUYOR

Ülkesinin 2003 yılında dönemin Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz’e suikast tertip etmekle suçlandığını belirten Atıyye, bunun asılsız bir iftiradan ibaret olduğunu, suikastı yapacak şahsın da şu anda BAE’de yaşadığını söyledi. Suikastın arkasında kimin olduğunu kesin olarak bilmemelerine karşın, suikastçının BAE’de yaşıyor olmasının planı yapanın da BAE olduğunu oraya koyduğunu ifade etti.

KATAR NEDEN OPEC’TEN ÇIKTI

OPEC’in en büyük aktörlerinden Suudi Arabistan’ın OPEC’e hiçbir saygısının olmadığını belirten Atıyye, kendilerinin de bu nedenle OPEC’ten çıkmaya karar verdiklerini anlattı. Suudi Arabistan’ın OPEC uyüse olmasına karşın petrol politikalarını bu birlik dışında farklı şekillerde yürüttüğünü kaydetti.

‘İSLAM DÜNYASI GENÇLİK BAŞKENTİ’ DOHA OLDU

İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF), Filistin Gençlik ve Spor Yüksek Konseyi ile Gençlik ve Spor Bakanlığının iş birliğinde “Kudüs-2018 İslam Dünyası Gençlik Başkenti” programının devir teslim törenini gerçekleştirdi. Kudüs-2018 İslam Dünyası Gençlik Başkenti mütevelli heyeti onursal başkanlığını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yürütüyor. Ankara’da Gençlik ve Spor Bakanlığı Konferans Salonu’nda düzenlenen törende, Kudüs’ün 2018 yılında üstlendiği İslam Dünyası Gençlik Başkenti unvanı, sembolik anahtar teslimiyle 2019 yılı için Katar’ın başkenti Doha’ya devredildi.

KATAR’DAN 100 ADET SİPARİŞ

Öte yandan Katar Türkiye’den de 100 adet Altay tankı istedi ve imzalar atıldı. Türkiye’nin savunma sanayinde attığı adımlar hızlanıyor. Hem iç ihtiyacı karşılayan hem de ithalat kalemlerinde önemli bir yer edinmeye başlayan savunma sanayinde Ana Muharebe Tankı konumundaki Altay tankların ihalesini BMC almıştı. BMC yirmidört ayda 40 Altay AMT’nı teslim edecek. Ayrıca 41. tanktan itibaren ise yerli motor kullanılmaya başlanacak. Toplamda 250 sipariş TSK envanterine eklenecek. Ayrıca Katar ile de 100 adet Altay tankı için imzalar atıldı. Bu anlaşmaya göre de Katar’a başlangıç için 40 tank verilecek.

KATAR’DAN GAZZE’YE YARDIM

İşgal altındaki Gazze’de halk büyük bir yokluk yaşarken Katar’den hayati bir yardım geldi. Katar Gazzeli 55 bin aileye 100’er dolar yardımda bulundu. Yardım haberi üzerine Gazze halkı bankalar önünde kuyruklar oluşturdu. Bu Katar’ın Gazze’ye ilk yardımı değil. Daha önce de 2018’in Ekim ayında Gazze Şeridi’ne Katar’dan 150 milyon dolar acil insani yardım kararı alınmış ve bu karara binaen de Gazze’ye 3 kez nakdi yardım yapılmıştı. Yine 28 Ocak’ta Katar, Gazze’de insani projelerde kullanılmak üzere Birleşmiş Milletler’e 20 milyon dolarlık bir yardım bağışlamıştı.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir