Venezuela’ya son darbe elektrik kesintisi

Yeni yüzyılın tüm dinamikleri kendine özgü. Siyaset de savaş da yeni yüzyılın kendi özgü dinamikleri ile yürütülürken darbeler de bu yeniliklerden nasibini almış durumda. Son olarak Venezuela’da Meclis Başkanı Juan Guaido’nun liderliğinde başlatılan darbe girişimi, ABD’nin açıktan destek vermesi, bununla da yetinmeyip askeri müdahaleyi açıktan konuşması ile komplo teorilerini bile gölgede bırakacak bir dış siyaset rotasını gözler önüne serdi.

Guaido Venezuale halkının açlık, sefalet, baskı politikalarına maruz kaldığını ileri sürerken, Maduro ise bunun perde arkasında ABD’nin olduğu asıl niyetlerin gizlendiği bir kalkışma olduğunu söylüyor. Maduro’nun Türkiye, Rusya ve Çin ile kurduğu yakın ilişki ve ABD’ye karşı aldığı tavır Beyaz Saray’ın tepkisini çekerken, dünyanın en büyük petrol yataklarına sahip olan Venezuela’nın üstüne bir de diğer yeraltı zenginlikleri eklenince ortaya daha karmaşık bir tablo çıkıyor.

Guaido 21 Ocak’ta başlattığı darbe girişiminde henüz mesafe alamasa da, Maduro da bu girişimi bastırabilmiş değil. Asker şu ana kadar Maduro’nun yayında saf tutmuş görünüyor, ancak Kuzey ve Güney Amerika kıtasında Maduro Meksika dışında hiçbir ülkenin desteğini alamadı. ABD başta olmak üzere tüm Amerika kıtası ülkeleri Guaido’ya desteklerini açıkladılar.

SON DARBE ELEKTRİK

Bir ayı aşkın zamandır darbe ile yatıp kalkan ülkede elektriğin kesilmesi de işin tuzu biberi oldu. Venezuale’nın çok büyük bir bölümünün elektrik ihtiyacını karşılayan Simon Bolivar Hidroelektrik Santrali’nde meydana gelen bir arız nedeniyle 23 eyelatin 22’sinin elektriği kesildi. Maduro iki gündür elektriksiz yaşayan Venezuela halkının sabırlı olmasını istedi. Elektrik kesintisinde ülkenin elektrik yönetimine sızan casusların parmağı olduğuna işaret eden Maduro, arızanın yüzde 70 oranında giderilmesine karşın, sadece ABD’nin sahip olduğu türden bir saldırı ile karşı karşıya kaldıklarını açıkladı.

MUHALİFLERE GÖRE ALT YAPI EKSİKLİĞİ

Guaido liderliğindeki muhalifler ise elektrik kesintisinin Maduro yönetiminde yenilenmeyen altyapıya bağlıyor. Halka hizmet götürülmediği ve ihmal edildiği için bugün elektrik sorunu yaşandığını ileri süren muhalifler, girişimlerinden vazgeçmeye niyetli görünmüyor. Kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido da elektriklerin Maduro’nun gitmesinden sonra geleceğini söyledi. Venezuela’daki elektrik kesintisi havalimanlarından metroya, hastanelerden  diğer hizmet veren binalara, halkın anlık ihtiyaçlarından mutfaktaki kadınlara kadar herkesi vuruyor. Elektrik kesintisinin bazı bölgelerde tepkilere neden olduğu da ileri sürülüyor.

VENEZUALE HALKI SIĞINMA TALEP EDİYOR

Venezuela’nın bir diğer problemi de ülkeden kaçanlar. Birleşmiş Milletler’e göre geçen sene 250 bini aşkın Venezuelalı başka ülkelere sığınma talebinde bulundu. 2014 senesinden bugüne ise bu sayı toplamda 414 bine takabül ediyor. Dünyanın en zengin petrol yataklarına sahip olan bir ülkenin ekonomik ve siyasal olarak böylesine kötü bir duruma düşmesi dikkat çekiyor. 2014 yılında düşen petrol fiyatları, ülkeye yönelik uygulanan ambargolar ve çevresinin sarılması, kendisiyle iş yapmaya hazır ülkelere erişememesi nedeniyle dünyanın en zengin ülkelerinden biri olma potansiyeline sahip Venezuela içler acısı bir halde kıvranıyor.

Nitekim ülkedeki zor şartlar nedeniyle ABD ile her konuda anlaştığı belli olan Guaido kendisini geçici devlet başkanı ilan etmiş ve darbe girişimi başlatmıştı. Bu girişimi kısa sırada ABD, Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala ile Avrupa Parlamentosu destek vermişti. Karşı çıkanlar ise Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya olmuştu.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir