Tableti çocuğunuza bakıcı yapmayın

Uzmanlar artan internet, bilgisayar ve tablet kullanımına karşı uyarıyor. Hem yetişkinlerde bağımlılık düzeyinde interneti kullanma oranı her sene artarken, hem de 0-3 yaş grubunda ebeveynlerin yanlış tutumu tehlike doğuruyor. Uzmanlar bir kısım annelerin 0-3 yaş grubundaki çocuklarını oyalamak için ellerine tablet verdiğini bunun da çocuk için olumsuz etkileri olduğunu söylüyor. Çocuğa bir çeşit dadı gibi tablet vermenin çocuğunun hem zihinsel hem de motor gelişimini sekteye uğratacağı kaydediliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 16-74 yaş aralağında bir grup üzerinde araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına göre 2018’de internet kullanım oranı bir önceki seneye göre yüzde 10 arttı. Diğer bir veri ise erkeklerin kadınlara göre internete daha bağımlı olduğu yönünde. Yetişkinlerdeki internet kullanımı ve bağımlılığı her geçen yıl büyürken, diğer yandan da kendi tercihlerini yapamayacak durumdaki 0-3 yaş grubu ile ilgili uzmanlardan uyarı geliyor.

TABLET DADI DEĞİLDİR

Çoğunlukla anneler olmak üzere ebeveynlerin çocukları oyalamak, susturmak vb nedenlerle en kolay yola başvurdukları, 0-3 yaş grubu çocuklarına internet bağlantılı tabletler verdikleri belirtiliyor. Oysa bu yaş grubundaki çocukların tabletten, internetten, bilgisayardan vb kesinlikle uzak durması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, çocuğun zihinsel ve bedensel gelişimine zarar verildiği görüşünde.

ÇOCUK İLE ANNE BABA İLİŞKİSİ DE ZARAR GÖRÜYOR

Çocukların aşırı derecede ve erken dönemde bu teknoloji ile tanışmalarının pek çok zararının yanı sıra aile içi iletişimi de etkilediği, çocuk ile anne baba arasında kurulması gereken sağlam köprülerin kurulamadığı bildiriliyor. Anne ve babanın günün şartları ne kadar zor olursa olsun çocuklarına özel zaman ayırması gerektiği hatırlatılıyor.

 

AŞIRI “İZLEYEN” ÇOCUĞUN HAYAL DÜNYASI DARALIYOR

Aşırı derecede çizgi film, televizyon vb izleyen, tabletle vakit geçiren, bilgisayar oyunları oynayan çocukların hayal dünyalarının, zihinsel üretkenliklerinin de zarar gördüğünü belirten uzmanlar; aşırı teknolojiye maruz kalmış çocuk ile dozunda kullanan çocukların yaptığı çizimler arasında bile uçurum olduğunu söylüyor. Yapılan araştırmalarda aşırı teknolojiye maruz kalan çocukların örneğin insan çizimlerinin çok kötü olduğu, detay bulunmadığı ve eğri büğrü olduğu gözlemlenmiş.

TEKNOLOJİDEN UZAK TUTMAK MÜMKÜN MÜ?

Teknolojinin bilhassa çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine rağmen, çocukları internet, talbet vb’den tümüyle uzak tutmak da günümüz şartlarında mümkün görünmüyor. O yüzden uzmanlar çocukların dijital teknolojiyi kullanımı ile ilgili hayati tavsiyelerde bulunuyor. En başta 0-3 yaş arası mümkün olduğunca bu tür teknoloji ile hiç buluşturulmamalı. En azından 2 yaşına kadar çocukların bunlara erişmesi muhakkak engellenmeli. 3 yaşından sonra ise teknoloji kullanımı, internete giriş, bilgisayar kullanımı belli şartlara bağlı olmalı.

 

İZİN ALMADAN BİLGİSAYAR BAŞINA OTURMASIN

Bir kere çocuk istediği anda bilgisayar başına oturamayacağını, tableti eline alamayacağını, internete giremeyeceğini kesin olarak bilmeli. Bunlardan birini kullanmaya başladığında ise bunun bir süre ile sınırlı olduğunu kesinlikle bilmeli ve bu duruma alıştırılmalı. Asla kendi isteği zaman ve istediği kadar kullanmasına izin verilmemeli. Diğer tedbirlerden biri de cihazı uçak moduna almak. Böylece çocuğun uygunsuz içeriklere girmesinin önüne geçilir ve sadece sizin kontrol ederek izin verdiğiniz içeriklere girer. İnterneti açtığınız zamanlarda ise çocuk modu gibi, aile filtresi gibi korumaları muhakkak kullanmalısınız. Aile filtresi internet servis sağlayıcılar tarafından ücretsiz verilse de bunların aktif edildiği hali yetersiz kalacaktır. Çünkü aile filtresi sadece çocukları gözeterek kullanılmaz. Çok daha geniş bir çerçeveden zayıf filtreler uygular. Uzmanlar daha geniş kapsamlı filtrelerle çocuklarınızın internette gezinmelerini güvene almanızı tavsiye ediyor. Tüm önlemleri alsanız bile ara ara çocuğun internette nelerle ilgilendiğini de kontrol etmeniz gerekiyor. Çocukların internette tek başına bırakılmalı, koca bir dünyada tek başına bırakılmaları kadar tehlikeli olabileceği unutulmamalı.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir