Reklam    Sitene Ekle    Ana Sayfam Yap    İletişim    Künye
 
Torba Yasası ve Erken Emeklilik Taşeron haber kadro Torba yasa erken emeklilik var mı? Torba yasa 2014
Torba Yasası ve Erken Emeklilik Taşeron haber kadro Torba yasa erken emeklilik var mı? Torba yasa 2014 erken emeklilik beklentisi - Gss affı ne zaman 2014 - Erken emeklilikte yaşa takılanlar,Bağkur Affı 16 Şubat 2014 Torba yasası Taşeron kadro- Bağkur affı var mı-Erken emeklilik şartları nedir?-Yeni intibak,Torba Yasada Bağ Kurlulara af mı geliyor?Yeni torba yasası ile neler değişiyor?Taşeron İşçilere Kadro Müjdesi
Haberi Yazdır Email Gönder
20.02.2014 14:45   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
 


Torba Yasası ve Erken Emeklilik Taşeron haber kadro Torba yasa erken emeklilik var mı? Torba yasa 2014 erken emeklilik beklentisi - Gss affı ne zaman 2014 - Erken emeklilikte yaşa takılanlar,Bağkur Affı 16 Şubat 2014 Torba yasası Taşeron kadro- Bağkur affı var mı-Erken emeklilik şartları nedir?-Yeni intibak,Torba Yasada Bağ Kurlulara af mı geliyor?Yeni torba yasası ile neler değişiyor?Taşeron İşçilere Kadro Müjdesi
 
 
 
Erken emeklilik bekleyenler umutlarını kesecek mi? Binlerce kişi erken emeklilik için bekleyişini sürdürüyor.
 
  
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 'En genç emekli ordusu Türkiye'de. Onun için buradan bizi daha da kötüleştirecek bir adım atamayız' dedi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, OECD ülkelerinde kadınların 62 yaşında emekli olduğunu belirterek, “ Türkiye ’de emekli kadınların ortalama yaşı 41, erkekte ise 45. Zaten şu anda bu rakamlara baktığınız zaman dünyanın en genç emekli ordusu Türkiye’de. Onun için buradan biz daha da kötüleştirecek bir adım atamayız” dedi.
 
Bakan Şimşek, katıldığı “4. İstanbul Finans Zirvesi”nde bir konuşma yaptı. Bakan Şimşek, 1923-2002 döneminde Türkiye’nin ortalama yüzde 4.5 büyüdüğünü hatırlatarak, “1990’lı yıllara baktığınız zaman bu oran yüzde 3’e kadar düşmüş. Krize rağmen Türkiye yüzde 5,1 büyümüş. Bütün mesele bu potansiyel büyümeyi daha yukarılara çekebilmektir. Bizim 2014-2018 yılına ilişkin hedefimiz yüzde 5 buçuk ortalama büyüme ama birçok bölge küresel krizden çıkışta oldukça yavaş bir patikada ilerledi. Türkiye ise çok hızlı bir çıkış yaşadı” dedi.
Türkiye’nin 2007’den bu yana 5 milyona yakın kişiye istihdam bulduğunu belirten Bakan Şimşek, “Bu sene bütçe açığı her ne kadar yüzde 1,4 oranında bekleniyorsa da muhtemelen bunun çok altında kalacak. İlk 8 ayda bütçemiz çok mütevazide olsa bir fazla verdi ama tabii ki yılın son döneminde bir miktar açık olacak. Ancak açık hedefin altında kalacak” diye konuştu. 
 
“SIRF SEÇİMLER VAR DİYE İLAVE BİR ADIM ATMAYIZ” 
 
Bazı analist ve kuruluşların seçimleri anımsattığını ifade eden Şimşek, “Biraz tarihe baksalar iyi olur. Çünkü son 10 yıl içerisinde kaç tane seçim olmuş. Seçimin arifesinde ne tür popülist politikalar uygulanmış bir baksınlar. Bu klişe bir yaklaşım ama şu bir gerçek. Biz ne yapacaksak normal dönemde yapıyoruz. Sırf seçimler var diye ilave bir adım atmayız. Zaten 2015 yılına kadar işçilerle memurlarla gerekli toplu sözleşmeler yapıldı. Bu türden senaryolarla ortaya tahminler koyanlar var. Bu sene için çoğu yanılacak. Ancak siyasi istikrarla mali disiplinle Türkiye uçurumun eşiğinden bu noktaya geldi” dedi. 
 
"AÇIĞIN SEBEBİ ERKEN EMEKLİLİK"
 
Bakan Şimşek, işgücüne katılım durumunun OECD ortalamasına göre vahim olduğunu belirterek, kadınlar arasında işgücüne katılım oranının çok düşük olduğuna dikkat çekti. Şimşek, tasarruf açığının bir başka sebebinin ise erken emeklilik olduğunu söyledi. OECD ülkelerinde kadınların 62 yaşında emekli olduğunu belirten Bakan Şimşek sözlerini şu şekilde tamamladı: 
 
 
“Tasarruf açığının bir sebebi de erken emeklilik. Dünyanın hiçbir ülkesinde Türkiye’de olduğu gibi erken emeklilik yoktur. OECD ülkelerinde kadınlar 62 yaşında emekli oluyor. Türkiye’de emekli kadınların ortalama yaşı ise 41 erkekte 45. Zaten şu anda bu rakamlara baktığınız zaman dünyanın en genç emekli ordusu Türkiye’de. Dünyanın en genç emeklileri zaten Türkiye’de. Onun için buradan biz daha da kötüleştirecek bir adım atamayız. Atarsak ne büyüme olur, ne bunun finansmanı olur. İşgücü piyasası aşırı katı. Bunu esnekleştirmemiz lazım. İşgücü piyasası esnek olsa, Türkiye’de işsizlik oranı daha düşük olur.” 
 
Bu arada Hükümetin üzerinde çalıştığı çocuk teşvik paketine sürpriz düzenlemeler girdi. Çalışan kadınlara altı yıl erken emeklilik yolu açılıyor. Buna göre, 3 çocuk yapan kadına 6 yıl borçlanma hakkı veriliyor. Gelir Vergisi Yasa tasarısı ile üç çocuklu asgari ücretlide gelir vergisi yükü sıfıra çekiliyor. Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın "nakit" destek talebinin devlete ağır yük getireceği gerekçesiyle, vergi teşvikinde karar kaldı. 
 
Sabah gazetesinden Hazal Ateş’in haberine göre dört bakanlığın yer aldığı paket yeni yıldan önce açıklanacak. Pakete göre, doğum yapan kadına destek doğumla sınırlı kalmayacak. Çocuğu belli yaşa gelinceye kadar yarı zamanlı, esnek çalışma modelini tercih edebilecek. Borçlanma için çocukların sigorta tescil tarihinden sonra doğmuş olması şartı kaldırılıyor. İşe başlama tarihinden önce doğmuş çocuklar için de çalışan kadın bu borçlanma hakkından yararlanabilecek.
 
 
 
 
 
 
 


    Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
 
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...


 Gündem   |   Partiler   |   Kulis   |   Polemik   |   Yerel   |   Magazin   |   Dünya   |   Mizah   |   STK
Tüm hakları saklıdır © 2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.