Reklam    Sitene Ekle    Ana Sayfam Yap    İletişim    Künye
 
Marmaray güzergah durakları nereler? Marmaray bilet fiyatları ve hatları öğren? Marmaray kaç gün ücretsiz?
Marmaray güzergah durakları nereler? Marmaray bilet fiyatları ve hatları öğren? Marmaray kaç gün ücretsiz? Marmaray durakları nerede olacak? Marmaray bilet fiyatları ve yeni İETT hatları öğren? Marmaray nedir? Marmaray Durakları öğren! Marmaray projesinin açılışı yapıldı. İşte tüm ayrıntıları ile Marmaray Projesi hakkında herşey...
Haberi Yazdır Email Gönder
04.11.2013 08:46   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
 


Marmaray güzergah durakları nereler? Marmaray bilet fiyatları ve hatları öğren? Marmaray kaç gün ücretsiz? Marmaray durakları nerede olacak? Marmaray bilet fiyatları ve yeni İETT hatları öğren? Marmaray nedir? Marmaray Durakları öğren! Marmaray projesinin açılışı yapıldı. İşte tüm ayrıntıları ile Marmaray Projesi hakkında herşey...

Başbakan Erdoğan Marmaray açılış töreninde yaptığı konuşmada Marmaray'da ulaşımın 17 Kasım 2013 Pazar tarihine kadar 15 gün süreyle ücretsiz olacağını müjdeledi. Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş İlgili Haberler Nükleer için imzalar atıldı!

 
Gül'den başörtüsü açıklaması Boğaz'da görsel şölen Başbakan Erdoğan Marmaray açılış töreninde yaptığı konuşmada Marmaray'da ulaşımın 17 Kasım 2013 Pazar tarihine kadar 15 gün süreyle ücretsiz olacağını müjdeledi. Böylelikle istanbullular 15 gün boyunca tarihi projede istanbulda bir kıtadan bir kıtaya deniz altında seyahat etme imkanına kavuşmuş oldu. TÜM YÖNLERİYLE MARMARAY İstasyonda üzerinde Kazlıçeşme yönünü gösteren yazıların bulunduğu tren, ilk yolcuları Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Romanya Başbakanı Viktor Ponta'nun da aralarında bulunduğu ilk yolcularını taşımak için hazır bekliyor. 
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da açılış töreni öncesinde Üsküdar İstasyonu'nda son incelemesini yaptı. Üsküdar İstasyonu'ndaki "Marmaray'a hoş geldiniz" yazısının bulunduğu ekranlarda, Marmaray duraklarını gösteren harita ile Marmaray'ı tanıtan fotoğraflar yer alıyor.  Marmaray açılışından kareler  VATANDAŞLAR MARMARAY'I GÖRMEK İÇİN AKIN ETTİ Vatandaşlar, Marmaray'ı görmek için tören alanına akın etti Avrupa'yı Asya'ya bağlayan ve asrın projesi olarak değerlendirilen Marmaray’ın açılışına saatler kaldı. Vatandaşlar, bu proje ile İstanbul’da ulaşım sorununu büyük ölçüde çözüleceğini ve büyük bir heyecan yaşadıklarını söyledi. 
 
Marmaray, bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılacak. Açılış öncesi, Üsküdar'da yoğun güvenlik önlemleri alındı. Marmaray'ı görmek isteyen vatandaşlar da tören alanına gelmeye başladı. Vatandaşlar yapılan üst aramalarından sonra tören alanına alınıyor. Marmaray’ın İstanbul için çok güzel bir proje olduğunu belirten Hasan Feyzi Pütkül, şunları söyledi: “Güzel bir proje büyük bir proje buda Başbakanımıza yakışıyor. Birinci köprüyü Tugut Özal açmıştı ona mal oldu. İkinci köprüyü Demirel açmıştı ona mal oldu. Bu projede Başbakanımıza ait bunun için tarihte kendisi minnetle anılacak. Hayırlı olsun güzel bir şey. Trafiği rahatlatacak baya bir faydası olacak. Kıymetini bilmek lazım. Onun için emeği geçenlere şükran borçluyuz.
 
 Allah razı olsun hepsinden.” Marmaray’ın ülke için çok değerli, asrın projesi olduğunu söyleyen Alaattin Fırat, “Marmaray’ın Cumhuriyet'e paralel açılması ayrı bir duygu vatana millete hayırlı olsun. Tam anlamıyla ulaşım sorununu çözmese de kısmen ulaşıma faydası olacaktır. Çünkü İstanbul devamlı büyüyor. Nüfus devamlı artıyor.” şeklinde konuştu. Marmaray’ın açılışına geldiğini belirten İsmail Çamlı, “Sarıyer’den geliyorum. Marmaray’ı çok merak ediyorum Asya ile Avrupa’yı iki kıtayı birbirine bağlıyor. Vatanımıza milletimize hayırlı olsun çok seviniyoruz. İnşallah devamını bekliyoruz.” dedi. Çok mutlu olduğunu söyleyen vatandaş ise “Türkiye’nin bu kadar ilerlemesi beni çok mutlu etti özellikle geldim bu mutluluğa katılmak için ulaşım sorununu da büyük ölçüde çözeceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.
 
İstanbul'un iki yakasını denizin altından birleştirecek 153 yıllık hayal, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 90. yılının kutlanacağı 29 Ekim Salı günü gerçek olacak.  Sultan Abdülmecid'in 1860'ta ortaya attığı ve ancak 2004 yılında inşasına başlanabilen "Asrın Projesi" Marmaray'ın Üsküdar girişinde düzenlenecek açılış törenine, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan ile bazı yabancı devlet adamlarının katılımı bekleniyor. 
 
İstanbul Boğazı'ndan geçmesi öngörülen ilk demiryolu tüneli, 1860'da, Sultan Abdülmecid döneminde taslak halinde hazırlandı. Şekilde, sütunlar üzerinde duran ve denizde yüzer tip bir tünel ve önerilen enkesitler gösterildi. Tünelin, denizin altından geçirilmesi planlandı ancak eski tekniklerle tünelin deniz dibinin üzerinde veya altında inşa edilmeyeceği anlaşıldı. Bunun üzerine tünelin, deniz dibinden inşa edilen sütunların üzerine yerleştirilmesi planlandı. Bu tür fikirler ve düşünceler, izleyen 20-30 yıllık dönem içerisinde daha ileri düzeyde değerlendirildi ve 1902'de benzer bir tasarım geliştirildi. 
 
Bu tasarımda da İstanbul Boğazı'nın altından geçen ve deniz dibi üzerine yerleştirilen bir demiryolu tüneli öngörüldü. O zamandan bu yana çok farklı fikir ve düşünceler denendi, yeni teknolojiler, tasarıma daha çok özgürlük kazandırdı. Marmaray Projesi çerçevesinde, İstanbul Boğazı'nın geçilmesinde kullanılacak olan teknik (batırma tüp tünel tekniği) 19. yüzyılın sonlarından itibaren geliştirildi. İstanbul'da doğu ile batı arasında uzanan ve İstanbul Boğazı'nın altından geçen bir demiryolu toplu ulaşım bağlantısının inşa edilmesine yönelik istek, 1980'li yılların başlarında giderek arttı ve bunun sonucunda 1987'de ilk geniş kapsamlı fizibilite etüdü gerçekleştirildi ve raporlandı. Çalışma sonucunda, bu tür bir bağlantının teknik olarak uygulanabilir ve maliyet açısından verimli olduğu belirlendi. Bugünkü güzergah, bir dizi güzergah arasından en iyisi olarak seçildi. 
 
Türkiye ve Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) arasında 1999'da finansman anlaşması imzalandı. Bu kredi anlaşması, projenin İstanbul Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi (Marmaray) bölümü için öngörülen finansmanın temelini oluşturdu. Boğaz tüp geçişi ve yaklaşım tünelleri ile 4 istasyon inşaatını kapsayan Marmaray'ın inşaatı, 2004 yılının Ağustos ayında başladı. Projenin 2009 yılının Nisan ayında faaliyete sokulması planlandıysa da Yenikapı-Sirkeci arasındaki arkeolojik çalışmaların uzaması nedeniyle bitiş sürecinde sarkma yaşandı. 
 
ÇALIŞMALAR SON HIZ DEVAM EDİYOR 
 
Asya ile Avrupa'yı denizin altından birleştirecek 1,5 asırlık hayal, Cumhuriyet'in kuruluşunun 90. yılının kutlanacağı 29 Ekim Salı günü saat 15.00'te gerçek olacak. Dünyanın en önemli projeleri arasında gösterilen Marmaray'ın açılışına günler kala, istasyonlarda son hazırlıklar yapılıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bazı yabancı konukların da katılımının beklendiği tarihi açılış töreni, Üsküdar'da yapılacak.
 
 BİNLERCE KİŞİNİN EMEĞİ VAR 
 
İstanbul Boğazı'nın altından geçecek demiryolu tüneli, Gebze-Söğütlüçeşme ile Halkalı-Kazlıçeşme arasındaki banliyö hatlarıyla birleşecek. Banliyö hatlarının iyileştirilme çalışmaları hala sürüyor. 29 Ekim'deki törenle projenin boğazın altından geçen bölümü açılacak. Marmaray, Kazlıçeşme'den sonra Yedikule'de yeraltına girecek; yeni yeraltı istasyonları olan Yenikapı ve Sirkeci boyunca ilerleyecek, İstanbul Boğazı'nın altından geçip diğer bir yeni yer altı istasyonu olan Üsküdar'dan ilerleyerek, Ayrılıkçeşme'de tekrar yüzeye çıkacak ve Söğütlüçeşme'ye ulaşacak. Bu kesimin uzunluğu yaklaşık 13,5 kilometre olacak. Bugüne kadar binlerce kişinin görev aldığı Marmaray'da bu yılın mayıs ayı sonunda ekipmanların testi yapılırken, ağustos ayında ise sistemde çalışacak araçların test sürüşü gerçekleştirildi. 
 
YOLCULUK SÜRELERİ 
 
Her iki yakadaki banliyö hatlarının devreye alınmasıyla Gebze ve Halkalı arası 105, Bostancı ve Bakırköy arası 37, Söğütlüçeşme ve Yenikapı arası 12, Üsküdar ve Sirkeci arası 4 dakika olacak. Gebze-Halkalı banliyö hattının da hizmete girmesiyle Gebze-Halkalı arasında 2-10 dakikada bir sefer yapılacak ve bir yönde saatte 75 bin yolcu taşıma kapasitesi sağlanacak. 
 
 
BOĞAZ KÖPRÜLERİNİN TRAFİK YÜKÜ HAFİFLEYECEK. 
 
Tüm sistemin hizmete açılacağı yıl, zamandan elde edilecek toplam tasarrufun ise yaklaşık 13 milyon saat olacağı hesaplandı. Kent ulaşımı içinde raylı sistemlerin payını artıracak ve İstanbul'un trafik sorununu önemli ölçüde azaltacak Marmaray, İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın yanı sıra İstanbul Metrosu'na da bağlanacak. BİLET FİYATLARI Marmaray'da uygulanacak bilet fiyatları, şehir içi ulaşım fiyatları düzeyinde, 1,95 lira civarında olacak. İstanbulkart, Marmaray'da da geçecek. Bu arada, Marmaray, istasyonlarındaki sanatsal yapılarıyla da dikkati çekecek. Sirkeci İstasyonu'nun güney girişinde yer alan yürüyen merdivenler, 61 metre uzunluğu ile Türkiye'nin en uzun yürüyen merdiveni olma özelliği taşıyor. 2 KITA 4 DAKİKA "Asrın Projesi" olarak gösterilen Marmaray, 29 Ekim'de gerçekleştirilecek açılış öncesi "Hayaldi gerçek oldu", "2 kıta 4 dakika" ve "Günde 1 milyon yolcu" gibi çeşitli sloganlarla kamuoyuna tanıtılacak. Hizmete alınması için geri sayımın sürdüğü Marmaray'ın açılışı dolayısıyla hazırlanan 35 saniyelik reklam filmi, 26 Ekim Cumartesi günü televizyonlarda yayınlanmaya başlanacak. Marmaray, şehirlerarası yollar, tünel girişleri, otoyollar ve köprülerdeki ışıklı tabelalarda, mavi zemin üzerine yazılan "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Marmaray hizmete giriyor", "Hayaldi gerçek oldu", 2 kıta 4 dakika" ve "Günde 1 milyon yolcu" gibi sloganlarla tanıtılacak
 
Kartal Kadıköy Metrosunun çalışmaya devam ettiğini söyleyen Hacımustafaoğlu, "Bu metro hattı Marmarayla Ayrılıkçeşmesi'ne entegre oluyor. Marmaray denizi geçtikten sonra Yenikapı'da bir istasyonu var. Oradan da hem İDO ile denize, hem de Havalimanı Metrosu ve Başakşehir metrosuyla entegre oluyor. Başakşehir metrosuna entegrasyon İETT'nin ring otobüsleriyle geçici bir süre sağlanacak. 3 ay sonra çalışma bitince yüzeye çıkmadan Yenikapı istasyonundan Başakşehir'e kadar gidilecek. Yine bu istasyondan Taksim yönüne otobüsler mevcut. Bizim esas bugünkü üzerinde durmak istediğimiz konu; günde 300 bin civarında yolcu bekliyoruz. Kapasitemiz bu. Bunların Yenikapı'da bir kısmı olacak. İnen yolcularımızın kentin muhtelif yerlerine ulaşacak ring seferlerimiz olacak" dedi.
 
KAZLIÇEŞME AKTARMA İSTASYONU
 
Muzaffer Hacımustafaoğlu, "Transfer Merkezi dediğimiz önemli bir aktarma yeri. Şimdilik buraya gelen yolcularımızın, Topkapı Edirnekapı yönlerine erişimi sağlanacak. Zeytinburnu içerisinden Merter civarına otobüsler konuldu. Halkalı'ya otobüsler konuldu. Havalimanına otobüsler konuldu. 10 dakikada bir bu seferler yapılacak. Yolcularımızın burada da sıkıntı yaşamayacağını umut ediyoruz. Otobüslerimizin sayısının yeterli olacağını düşünüyoruz. Yolcu sayısının artışına göre otobüs sayısı da artacak" şeklinde konuştu.
 
KAZLIÇEŞME'YE 5 YENİ HAT
 
İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı da basın toplantısında yeni hatlarla ilgili bilgi verdi. Baraçlı, " Hedeflediğimiz en önemli unsur, vatandaş memnuniyeti. 181 hatla Marmaray'ı entegre ediyoruz. 1419 otobüs, 8 bin 722 seferle de bu hattın aktif işletilmesi için hizmetlerimizi devam ettireceğiz. 5 yeni güzergah oluşturduk. Bir tanesi Yenikapı-Aksaray , ikinci Halkalı-Yenikapı, bir diğeri Zeytinburnu Metro - Kazlıçeşme, bir diğeri Cevizlibağ - Kazlıçeşme ve Yenibosna Metro - Kazlıçeşme arasında yeni hatlarımız var. Bu hatlarla ilgili metrobüsle ilgili güzargah entegrasyonu çalışmalarımız var. Marmaray büyük bir proje. Belirlenmiş bir yolcu kapasitemiz var. Hatlarla ilgili iyileştirme çalışmalarını gerçekleştirmiş olacağız. Bizler vatandaş memnuniyetini en üst düzeye çıkarmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.
 
SİRKECİ- KAZLIÇEŞME ARASI BANLİYÖ HATTI KAPANACAK
 
İBB Genel Sekreteri Muzaffer Hacımustafaoğlu bir soru üzerine Sirkeci - Halkalı arası çalışan banliyö hattının Kazlıçeşme - Sirkeci arasında kapatılacağını doğruladı.
Bu hattın yenileme çalışmalarını gündeme aldıklarını söyleyen Hacımustafaoğlu, "Yenikapı'dan İncirli'ye giden yeni bir hat yapılacak, 2019'a kadar. Onun Cerrahpaşa'da bir istasyonu olacak. Marmaray'ın yüzeyde bir istasyonu olmayacak. Proje çalışmamız devam ediyor"dedi. Hacımustafaoğlu, Marmaray'ın yarın açılışın ardından yolcu taşımaya başlayacağını da sözlerine ekledi.
 
 
 
 
 
 
 
 


    Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
 
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...


 Gündem   |   Partiler   |   Kulis   |   Polemik   |   Yerel   |   Magazin   |   Dünya   |   Mizah   |   STK
Tüm hakları saklıdır © 2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.