Reklam    Sitene Ekle    Ana Sayfam Yap    İletişim    Künye
 
Hurda araç yasası ne zaman çıkacak? Hurda araçlar ne zaman toplanacak?
Hurda araç yasası ne zaman çıkacak? Hurda araçlar ne zaman toplanacak? Hurda araç yasası son durum! Hurda araçlara ne kadar ücret ödenecek? 20 yaş üstü araçlara ne kadar ödenecek? Hurda araç yasası resmi gazete de yayınlandı mı?
Haberi Yazdır Email Gönder
21.10.2013 10:00   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
 


Hurda araç yasası ne zaman çıkacak? Hurda araçlar ne zaman toplanacak? Hurda araç yasası son durum! Hurda araçlara ne kadar ücret ödenecek? 20 yaş üstü araçlara ne kadar ödenecek? Hurda araç yasası resmi gazete de yayınlandı mı? Hurda araç teşvik paketinde neler var?  Hurda araç yasası ile ilgili tüm ayrıntılar cafesiyaset.com'da sizlerle...

 
Bu yıl eski araç sahiplerinin en çok merak ettiği şeylerden birisi 20 yaş üstü araçların hangi tarihte toplanacağı. 20 yaş üstü araç yasası ve ayrıntılarını eş zamanlı olarak cafesiyaset.com adresinden öğrenebilirsiniz!
 
Hurda araçların yollara veda etmesi için geri sayım başladı. Hurda araç düzenlemesinde son noktaya gelindiğini belirten Sanayi Bakanı Nihat Ergün, uygulamanın 2014 yılında başlayacağını açıkladı.
 
20 YAŞ ÜSTÜ 4 MİLYON ARAÇ
 
Bakanlıklar arası yürütülen çalışmaya göre, Türkiye'de 20 yaş üstü 4 milyondan fazla araç bulunduğunu, bunun 2 milyonunun binek araç olduğunu belirten Ergün, bunlardan bir kısmının trafiğe çıkmasının sakıncalı olduğunu söyledi. 
 
AŞIRI YAKIT, ÇEVRE KİRLİLİĞİ
 
 
Söz konusu araçların çok eski teknolojilerle üretilmiş, çok aşırı yakıt kullanan, çevreyi kirleten, trafik akışına uyamayan, yolda bile doğru düzgün gitme imkanına sahip olmayan araçlar olduğunu anlatan Ergün, bu araçların trafikten çekilmesi gerektiğini ifade etti. 
 
TEŞVİK DEVREYE GİRECEK
 
Bakan Ergün, söz konusu araçların trafikten çekilmesi noktasında bazı teşvik mekanizmalarının da devreye sokulacağını belirterek, bu araçların sahiplerini, yeni bir araba sahibi yapabilecek argümanlarla hareket edileceğini kaydetti.
 
HURDA PARASI VE KREDİ
 
Ergün, hurda araçlara ilişkin yeni düzenleme modeline ilişkin şu bilgileri verdi: "3 bin liradan 6 bin liraya kadar, aracın yaşına göre, modeline göre belirlenecek olan fiyatlar olabilir. Arkadaşlarımız böyle bir çalışma çıkardılar. Kaç para senin araban? Al 6 bin lira senin arabana veriyoruz. Sana kredi imkanları da oluşturalım ama Türkiye'de üretilen araçlardan satın alma yoluyla bu kredi imkanını oluşturmamız gerekiyor ki Türkiye'deki üretimi de teşvik edelim. Zannedersem bu çalışmayı artık 2014 yılında biz hayata geçirebiliriz." 
 
OTOMOTİV SEKTÖRÜNE KATKI
 
Konuya sadece eski araçların trafikten çekilmesi olarak bakılmaması gerektiğinin altını çizen Ergün, bu sayede 4 milyonluk yeni bir pazar oluşacağını söyledi. Ergün, düzenlemenin Türkiye'de otomotiv sektörüne çok önemli katkı sağlayacağını vurguladı.
 
Hurda aracı trafikten çektirecek 3 altın öneri
 
Üç farklı tarifede uygulanması öngörülen hurda teşviki, 1985 öncesi araçlar için 3.500, 1985-1990 arasında 5 bin lira, 1990-1993 arasında ise 6.500 TL planlandı. 2013 Hurda araç teşviki ne zaman çıkacak ?Hurda araç teşviki ne kadar ?Üç farklı tarifede uygulanması öngörülen hurda teşviki, 1985 öncesi araçlar için 3.500, 1985-1990 arasında 5 bin lira, 1990-1993 arasında ise 6.500 TL planlandı. 
 
TÜRKİYE genelinde 20 yaşın üzerindeki yaklaşık 2 milyon aracın trafikten çekilmesini öngören ‘hurda araç teşvik paketi'nin ayrıntıları netleşmeye başladı. Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın ortaklaşa yürüttüğü, hurda araç teşvik paketinin ana hatları belli oldu.
Bu çerçevede merakla beklenen hurda araçlara verilecek teşvikler de şekillenmeye başladı. Buna göre pakette, hurda araç sahiplerine üç altın seçenek sunulması öngörülüyor. İlk seçenek, hurda araçlarını yeni araçlarla değiştirmek isteyenleri içeriyor. Bu seçeneğe göre, hurda araçlar karşılığında yeni otomobil alımlarında belirli oranda ÖTV indirimi yapılacak.
 
Alternatifler hazırlandı 
 
İkinci seçenek, hurda araçların İl Özel İdareleri aracılığı ile toplanmasını kapsıyor. Bu seçenekte araç sahiplerine hurda bedeli ödenerek araçların trafikten çekilmesi sağlanacak.
Üçüncü seçenek ise vergi borcu aracın bedelini geçen hurda otomobiller için hazırlandı. Bu seçenek ile hurda araçların vergi borcunun ödenmesine kolaylık getirilecek. Bu konuda, vergilerin silinmesi veya sadece anaparasının ödenmesi konusunda alternatif hazırlandı.
 
Hangi alternatifin hayata geçirileceğine ise Ekonomi  Koordinasyon Kurulu (EKK) karar verecek. Bu son seçenek, vergi borçlarının hurda araç bedeli ile ödenmesini düzenliyor.
 
Eski araca yüksek vergi
 
ARAÇLARIN Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) sistemi de tamamen değiştiriliyor. Halen mevcut sistemde araçların MTV'si, silindir hacmi ve yaş kriterine göre belirleniyor. Yeni sistemde, iki kritere ek olarak emisyon salınım oranı kriteri getiriliyor.
Bu sistem ile aracın motor hacmi yüksek olsa bile emisyon salınım oranı düşük olduğu için MTV'si de düşük olacak. Bu sistem, emisyon salınım hacmi yüksek olan yaşlı araçların MTV'sinin ise yükselmesini sağlayacak.
 
 
İkametgahınız hangi merkeze yakınsa aracınızı bu merkezlerden birine teslim edebilirsiniz. Hurda araç kabul eden birimler ve bu birimlere ilişkin iletişim bilgileri ise şu şekilde; 
 
Araçlara ödenen kilo başı miktarı aracın modeline yani eski ve daha yeni oluşuna göre kilo başına 0,80 kuruş ile 1,50 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu pakete ilgiyi artırmak hemde eski araçları piyasadan çekebilmek için hükümet Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) sistemi’nde de bir dizi değişikliğe gidecek. Yürürlükte olan MTV vergisi araçların silindir hacmi ve yaşına göre belirlenmektedir. Ancak yeni MTV sisteminde önce ki kriterlere ek olarak emisyon salınım oranı eklenecek. Emisyon salınım oranı yüksek olan ki eski araç sahipleri daha fazla vergi ödemek zorunda kalacak. Emisyon salınımından kasıt ise havayı kirletme oranıdır.
 
Uygulamadan yararlanmak isteyenler, bu kapsamdaki araçlarını 31 Aralık 2013'e kadar teslim edecek.
 
Hurdaya ayrılacak araçlar için ödenecek ücretler ise şöyle:
 
-1973 model ve öncesi taşıtlar için (taşıt ağırlığı (kilogram) x 0,80) lira,
 
-1974, 1975 ve 1976 model taşıtlar için (taşıt ağırlığı (kilogram) x 0,90) lira,
 
-1977, 1978 ve 1979 model taşıtlar için (taşıt ağırlığı (kilogram) x 1,00) lira,
 
-1980 ve 1981 model taşıtlar için (taşıt ağırlığı (kilogram) x 1,10) lira,
 
-1982 ve 1983 model taşıtlar için (taşıt ağırlığı (kilogram) x 1,20) lira,
 
-1984 ve 1985 model taşıtlar için (taşıt ağırlığı (kilogram) x 1,30) lira,
 
-1986 ve 1987 model taşıtlar için (taşıt ağırlığı (kilogram) x 1,40) lira,
 
-1988, 1989 ve 1990 model taşıtlar için (taşıt ağırlığı (kilogram) x 1,50) lira.
 
 
 
 
 
 
 
 
 


    Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
  Bu habere 7 yorum yapılmıştır - Tüm yorumlar için tıklayın...
murat al - 02.02.2014 12:46:15
kanun nezaman çıkacak
0mer gul - 17.01.2014 22:51:36
yeter artık suhurdayasası cıkacaksacıksın artık yetgilere ricaolur saygılar
kenan turan - 16.01.2014 13:12:20
su aracları toplasalarda kurtulsak vala ne zaman toplayacaklar
mustafa kalkan - 15.12.2013 16:47:40
alın şu arabaları eımızden bugun kackez yolda kaldım kımsede almıyor zaten...yenı arabamı taksıtle verırsınız azda olsa nakıtmı verırsınız trafığı ve bızı kurtarın bu çıleden...
hasan - 14.12.2013 21:20:15
ne zaman ve nasıl toplanacak yani kilomu yoksa degerimi bilen varsa bi bilgi
Tüm yorumlar için tıklayın...
 Gündem   |   Partiler   |   Kulis   |   Polemik   |   Yerel   |   Magazin   |   Dünya   |   Mizah   |   STK
Tüm hakları saklıdır © 2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.