Reklam    Sitene Ekle    Ana Sayfam Yap    İletişim    Künye
 
Hangi Parti Nereyi Aldı? Türkiye Geneli Hangi İli Kim Kazandı? 2014 Seçim Sonuçları Belediye Başkanları Listesi
Hangi Parti Nereyi Aldı? Türkiye Geneli Hangi İli Kim Kazandı? 2014 Seçim Sonuçları Belediye Başkanları Listesi Türkiye Genelinde Ak Parti hangi ilçeleri aldı öğren? Türkiye Genelinde CHP hangi ilçeleri aldı öğren? Türkiye Genelinde MHP hangi ilçeleri aldı öğren? Son seçim sonuçları, nerede kim önde, hangi ili kim kazandı, AK Parti seçim sonuçları, CHP seçim sonuçları ve MHP seçim sonuçları
Haberi Yazdır Email Gönder
01.04.2014 09:09   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
 


Hangi Parti Nereyi Aldı? Türkiye Geneli Hangi İli Kim Kazandı? 2014 Seçim Sonuçları Belediye Başkanları Listesi Türkiye Genelinde Ak Parti hangi ilçeleri aldı öğren? Türkiye Genelinde CHP hangi ilçeleri aldı öğren? Türkiye Genelinde MHP hangi ilçeleri aldı öğren? Son seçim sonuçları, nerede kim önde, hangi ili kim kazandı, AK Parti seçim sonuçları, CHP seçim sonuçları ve MHP seçim sonuçları

Buna göre AKP 45, CHP 12, BDP 9 ve MHP 7 ilde belediye başkanlığını kazanırken, Mardin'de de BDP'nin desteklediği bağımsız aday Ahmet Türk belediye başkanı oldu.
 
 
 
Çekişmeli geçen seçimde İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Hatay, Ağrı ve Yalova'da ise nefes nefese geçen ve itirizların olduğu seçimde sonuç henüz alınamadı.
 
Kesin olmayan sonuçlara göre, 74 ilde seçimi kazanan adaylar ve partileri şöyle:
 
 
ADIYAMAN: Fehmi Hüsrev Kutlu (AKP)
 
 
AFYONKARAHİSAR: Burhanettin Çoban (AKP)
 
 
AKSARAY: Haluk Şahin Yazgı (AKP)
 
 
AMASYA : Cafer Özdemir (AKP)
 
 
ARDAHAN: Farut Köksoy (AKP)
 
 
ARTVİN: Mehmet Kocatepe (AKP)
 
 
AYDIN: Özlem Çerçioğlu (CHP)
 
 
BALIKESİR: Ahmet Edip Uğur (AKP)
 
 
BARTIN: Cemal Akın (MHP)
 
 
BATMAN: Sabri Özdemir (BDP)
 
 
BAYBURT: Mete Memiş (AKP)
 
 
BİLECİK: Selim Yağcı (AKP)
 
 
BİNGÖL: Yücel Barakazi (AKP)
 
 
BİTLİS: Hüseyin Olan (BDP)
 
 
BOLU: Alaaddin Yılmaz (AKP)
 
 
BURDUR: Ali Orkun Ercengiz (CHP)
 
 
BURSA: Recep Altepe (AKP)
 
 
ÇANAKKALE: Ülgür Gökhan (CHP)
 
 
ÇANKIRI: İrfan Dinç (AKP)
 
 
ÇORUM: Muzaffer Külcü (AKP)
 
 
DENİZLİ: Osman ZOLAN (AKP)
 
 
DİYARBAKIR: Gültan Kışanak (BDP)
 
 
DÜZCE: Mehmet Keleş (AKP)
 
EDİRNE: Recep Gürkan (CHP)
 
 
ELAZIĞ: Mücahit Yanılmaz (AKP)
 
 
ERZİNCAN: Cemalettin Başsoy (AKP)
 
 
ERZURUM: Mehmet Sekmen (AKP)
 
 
ESKİŞEHİR: Yılmaz Büyükerşen (CHP)
 
 
GAZİANTEP: Fatma Şahin (AKP)
 
 
GİRESUN: Kerim Aksu (CHP)
 
 
GÜMÜŞHANE: Ercan Çimen (AKP)
 
 
HAKKARİ: Dilek Hatipoğlu (BDP)
 
 
IĞDIR: Murat Yikit (BDP)
 
 
ISPARTA: Yusuf Zuya Günaydın (MHP)
 
 
İZMİR: Aziz Kocaoğlu (CHP)
 
 
K.MARAŞ: Fatih Mehmet Erkoç (AKP)
 
 
KARABÜK : Rafet Vergili (MHP)
 
 
KARAMAN: Ertuğrul Çalışkan (AKP)
 
 
KARS: Murtaza Karaçanta (MHP)
 
 
KASTAMONU: Tahsin Babaş (AKP)
 
 
KAYSERİ: Mehmet Özhaseki (AKP)
 
 
KIRIKKALE: Mehmet Saygılı (AKP)
 
 
KIRKLARELİ: Mehmet Siyam Kesimoğlu (CHP)
 
 
KIRŞEHİR: Yaşar Bahçeci (AKP)
 
 
KİLİS: Hasan Kara (AKP)
 
 
KOCAELİ: İbrahim Karaosmanoğlu (AKP)
 
 
KONYA: Tahir Akyürek (AKP)
 
 
KÜTAHYA: Kamil Saraçoğlu (AKP)
 
 
MALATYA: Ahmet Çakır (AKP)
 
 
MANİSA: Cengiz Ergün (MHP)
 
 
MARDİN: Ahmet Türk (Bağımsız)
 
 
MERSİN: Burhanettin Kocamaz (MHP)
 
 
MUĞLA: Osman Gürün (CHP)
 
 
MUŞ: Feyat Asya (AKP)
 
 
NEVŞEHİR: Hasan Ünver (AKP)
 
 
NİĞDE: Faruk Akdoğan (AKP)
 
 
ORDU: Enver Yılmaz (AKP)
 
 
OSMANİYE: Kadir Kara (MHP)
 
 
RİZE: Reşat Kasap (AKP)
 
 
SAKARYA: Zeki Toçoğlu (AKP)
 
 
SAMSUN: Yusuf Ziya Yılmaz (AKP)
 
 
SİİRT: Tuncer Bakırhan (BDP)
 
 
SİNOP: Baki Ergül (CHP)
 
 
SİVAS: Sami Aydın (AKP)
 
 
ŞANLIURFA: Celalettin Güvenç (AKP)
 
 
ŞIRNAK: Serhat Kadirhan (BDP)
 
 
TEKİRDAĞ: Kadir Albayrak (CHP)
 
 
TOKAT: Eyüp Eroğlu (AKP)
 
 
TRABZON: Fevzi Gümrükçüoğlu (AKP)
 
 
TUNCELİ: Mehmet Ali Bul (BDP)
 
 
UŞAK: Nurullah Cahan (AKP)
 
 
VAN: Bekir Kaya (BDP)
 
 
YALOVA: Yakup Koçal (AKP)
 
 
YOZGAT: Kazım Arslan (AKP)
 
 
ZONGULDAK: Muharrem Akdemir (CHP)
 
 
2014 Yerel Seçimler - Yerel Seçim Sonuçları 2014 CANLI İZLE. Seçim sonuçları an ve an burada. yerel Seçim sonuçları 2014. Seçim sonuçları 2014. YSK yerel seçim sonuçları. 30 Mart'ta seçim sonuçlarını cafesiyaset.com'den öğreneceksiniz
 
Nefesler tutuldu ve tüm Türkiye 30 Mart'ta yapılacak seçimlerin sonuçlarına kilitlendi. cafesiyaset.com de siz okuyucularımıza en doğru sonuçları en hızlı şekilde aktarmak için hazırlıklarını tamamladı. Seçim sonuçları en hızlı ve doğru şekilde 30 Mart akşamı cafesiyaset.com'de olacak.
Ses kayıtları ve karşılıklı suçlamalar sonrasında Türkiye tarihinin en önemli seçimlerinden biri haline gelen yerel seçimler Pazar günü yapılıyor. Yaşanan gerginliklerin ardından Türkiye'de adeta nefesler tutuldu ve gözler Pazar akşamı açıklanacak seçim sonuçlarına kilitlendi.
 
cafesiyaset.com de seçim sonuçlarını sizlere en hızlı ve doğru şekilde aktarabilmek için hazırlıklarını tamamladı. Önceki seçimde olduğu gibi bu seçimde de sonuçlar en hızlı ve doğru bir şekilde, analizler eşliğinde ilk önce cafesiyaset.com'da olacak.
 
Seçim gecesi son durumu ayrıntılı grafikler, video, fotoğraf, analizler, partilerden sıcak haberler ve en hızlı haber akışıyla takip etmek istiyorsanız, gözünüz cafesiyaset.com'da olsun...
 
Seçim sonuçları! 2014 Yerel Seçimleri. İl il, ilçe ilçe, Ankara, İstanbul, Aydın, Muş, Van, Kars, İzmir, Antalya vs. Seçim sonuçları anlık olarak burada.Türkiye Geneli Yerel Seçim Sonuçları (Yerel Seçim Sonuçları 2014) .30 Mart 2014 tarihinde Türkiye genelinde yapılan Yerel Seçim Sonuçları 2014 an ve an tüm gelişmeleriyle cafesiyaset.com'da. Yerel Seçim Sonuçları Türkiye Geneli olarak sizlerle paylaşacağız. Herkesin merakle beklediği Yerel Seçim Sonuçları il il genel olarak www.cafesiyaset.com ana sayfasında anlık olarak YSK resmi sitesi ile eş zamanlı olarak sizlerle olacaktır.
 
 
İŞTE O KURALLAR
Okuma-yazma bilmeyen seçmen; Okuması yazması olmayan seçmen, sorduğu ve istediği takdirde kurul başkanı, birleşik oy pusulası üzerinde bulunan siyasi parti işaretlerinden hangisinin hangi partiye ait olduğunu veya bağımsız adaylara nasıl oy verileceğini anlatacak.
 
TC NUMARALI KİMLİKLER ŞART
Oy kullanmak isteyenlerin yanında seçmen bilgi kâğıdı ve kimlik kartının olması gerekecek. Seçmen bilgi kâğıdını kaybeden ya da unutanlar da seçmen listesinde adının olması durumunda oy kullanabilecek. Sandık başına gelen seçmen, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı, resmi daireler tarafından verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, avukatlık kimlik belgesi, basın kartı gibi belgelerden birini başkana verecek.
 
MAVİ, TURUNCU VE MOR ZARFLAR
Seçmenler, önce il genel meclisi üyeliği, daha sonra belediye başkanlığı (büyükşehir dahil) ve belediye meclis üyeliği ardından da muhtarlık ve ihtiyar meclisi/ heyeti üyeliği seçimi için oy kullanacak. Seçmenlere belediye seçimleri için mavi, il genel meclisi üyelikleri için turuncu, mahalle ve köy seçimleri için mor renkli birleşik oy pusulası ve zarfları verilecek.
 
ZARF ÜZERİNDEKİ MÜHÜRLERE VE YAZILARA DİKKAT
Seçmene verilen zarfların üzerinde 2 mühür bulunacak. Bunlardan birisi İlçe Seçim Kurulu'nun diğeri ise Sandık Kurulu'nun mührünü ifade edecek. Bu mühürlerden birinin eksik olması, üzerinde seçmenin adı, imzası ya da herhangi bir yazı bulunan oy pusulaları geçersiz sayılacak. Sandık Kurulu'nun mührünü taşımayan, 'evet' mührü basılmamış veya birden fazla 'evet' mührünün olduğu oy pusulalarıyla zarfın içinde oy pusulası dışında başka bir kâğıt konulan oy pusulaları da geçersiz sayılacak. Seçmene, mahalle ve köy seçimlerinde sadece oy zarfı verilecek, mühür verilmeyecek.
PUSULALARA 3 ÜYELİ TESLİM
Kapalı oy verme yerleri, oyların gizliliğini ve seçmenlerin oylarını tam bir serbestlik içinde vermelerini sağlayacak, dışarıdan içerisinin görülmesine imkan bırakmayacak durumda olacak. Oy sayımına geçmeden önce masa üzerinde ıstampa mürekkebi ve ıstampanın bırakılmaması gerekecek. Oy pusulaları kurul üyelerinin göreceği şekilde sayılacak. Seçim çuvallarının İlçe Seçim Kurulu'na Sandık Kurulu Başkanı ve kurayla belirlenecek 2 üyeyle teslim edilmesi gerekecek.
 
YARIN UYGULANACAK YASAKLAR
Yüksek Seçim Kurulu'nun yasa çerçevesinde belirlediği seçim yasakları da geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Buna göre, siyasi parti ve adaylarının seçim propagandası, bugün saat 18.00'de sona erecek. Saat 18.00'den sonra ilan ve reklam malzemelerinin, siyasi partilerin genel merkez, il, ilçe ve belde binaları haricinde asılması, yapıştırılması
ve teşhiri de yasak.
 
ALKOLLÜ İÇKİ SATILMASI YASAK
Yarın uygulanacak diğer seçim yasakları da şöyle :
 
- Oy verme günü saat 06.00'dan gece saat 24.00'e kadar alkollü içki satılması,
- İçkili yerlerde her çeşit alkollü içki verilmesi yasak olacak.
- Oy verme süresince bütün umumi eğlence yerleri kapalı olacak.
- Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak.
- Radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00'e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak.
- Bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak.
 
 
 
Ve Doodle'ı haberi
 
2014 Yerel Seçimleri için Google anasayfasında özel bir doodle hazırladı. Özel günler için hazırladığı doodle'lara bir yenisini ekleyen Google bu sefer Türkiye için büyük öneme sahip ve 30 Mart 2014 Pazar günü yapılacak olan yerel seçimler için özel bir doodle hazırladı.
 
30 MART 2014 YEREL SEÇİMLERİ
 
Bilinen adıyla 2014 Türkiye Cumhuriyeti yerel seçimleri, resmî adıyla 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimleri, 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak ve Türkiye sınırları içindeki yerel yönetimleri belirleyecek bir seçimdir. Türkiye'de mahalli idareler ile mahalle muhtarlıkları ve ihtiyar heyetlerinin seçilmesi amacıyla 2972 sayılı yasanın sekizinci maddesi uyarınca, her beş yılda bir yapılan seçim son olarak 29 Mart 2009 tarihinde yapılmıştır.
 
SEÇİM TAKVİMİ
 
Seçimler öncesi uygulanacak seçim takvimi 21 Aralık 2013 günü Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanmıştır. İllerin en az yarısında oy verme günü olan 30 Mart 2014 tarihinden en az altı ay öncesi yani 30 Eylül 2013 tarihi itibariyle teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olan siyasi partiler 30 Mart 2014 yerel seçimlerine katılma hakkını kazandılar. 31 Aralık 2013'te Yüksek Seçim Kurulu, 30 Mart 2014'te yapılacak Yerel Seçimler'e girebilecek olan siyasi partileri açıkladı.
 
SEÇMEN SAYISI
 
30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan mahalli idareler genel seçimlerinde bir sandıkta kullanılacak oy sayısı YSK tarafından 320 olarak belirlenmiştir. Nüfusu 400'ü geçmeyen köylerde de bu uygulama geçerli olacaktır. Uygulamaya neden olarak ise yurt genelindeki sandık alanlarının yetersiz olması gösterilmiştir. Türkiye genelinde oy kullanacak seçmen sayısı 52 milyon 695 bin 831 olup, il ve ilçelerde 194 bin 310 sandıkta oy kullanılacaktır. Mahallelerde 48 milyon 55 bin 316 seçmen, 169 bin 213 sandıkta; beldelerde 820 bin 194 seçmen, 3 bin 379 sandıkta ve köylerde 3 milyon 820 bin 321 seçmen, 21 bin 718 sandıkta oy kullanacaktır.
 
 
 
 
 
 
 
 


    Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
 
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...










 







Gündem   |   Partiler   |   Kulis   |   Polemik   |   Yerel   |   Magazin   |   Dünya   |   Mizah   |   STK
Tüm hakları saklıdır © 2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.