Reklam    Sitene Ekle    Ana Sayfam Yap    İletişim    Künye
 
2014 Saatler ne zaman geri alınıyor? Geri saat uygulaması ne zaman? Kış saati
2014 Saatler ne zaman geri alınıyor? Geri saat uygulaması ne zaman? Kış saati Geri saat uygulaması ne zaman? Kış saati uygulamasına ne zaman geçilecek? Bu soruların yanıtını her yıl olduğu gibi bu yılda cafesiyaset.com dan öğrenebilirsiniz. Yaz mevsimini artık geride bıraktığımız şu günlerde gün ışığından faydalanmak için saatleri geri alma uygulaması uygulanacak.
Haberi Yazdır Email Gönder
21.10.2013 11:06   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
 


2014 Saatler ne zaman geri alınıyor? Geri saat uygulaması ne zaman? Kış saati Geri saat uygulaması ne zaman? Kış saati uygulamasına ne zaman geçilecek? Bu soruların yanıtını her yıl olduğu gibi bu yılda cafesiyaset.com'dan öğrenebilirsiniz. Yaz mevsimini artık geride bıraktığımız şu günlerde gün ışığından faydalanmak için saatleri geri alma uygulaması uygulanacak.

Gün ışığından daha fazla faydalanmak adına 31 Mart Pazar günü saat 03.00′te geçilen yaz saati uygulaması, 27 Ekim 2013 Pazar günü saat 04.00′ten itibaren saatlerin 1 saat geri alınmasıyla son bulacak.

Kış Saati uygulaması 27 Ekim 2013 Pazar günü başlayacak.
Saatler neden ileri ve geri alınır
 
 
Birinci Dünya Savaşı süresince birçok ülke saatlerini yılın belli aylarında yeniden ayarlamaya başladı. Bunun amacı günün aydınlık saatlerini, insanların uyanık oldukları zamana uydurmak, dolayısıyla evlerde ve sokaklarda yanan lambalar için gerekli enerjiden tasarruf sağlamaktı.
 
Bugün de aynı uygulamaya devam edilmekte, ilkbaharda size kaybettirilen bir saat,
sonbaharda geri verilmektedir.
 
Yaz günlerinde gün ışığı, yani aydınlık saatler çok daha uzun olmasına rağmen hala tasarruf için saatlerin niçin bir saat ileriye alındığı çoğunlukla anlaşılmaz. Bunun en kısa açıklaması "gece zamanını da gündüze katmaktır" ama bizler zaten karanlık olan saat 24:00′de değil de 23:00′de yatmamızın ülkemize ne kazandıracağını genellikle anlayamayız.
 
Saatleri ileri almanın kış mevsimi ile alakası yoktur. Kış aylarında standart zaman uygulanır. Ancak yaz günlerinde çok uzun aydınlık geçen bir zaman süresi vardır. Amaç bu sürenin başlangıcını ileri kaydırarak, akşam olma süresini bir saat uzatmaktır.
Yaz günleri hava çok erken aydınlanır. Eğer çiftçi değilseniz saat 05:00′de uyanmanıza gerek yoktur. Ancak gün ışığından tasarrufa gerek duymayarak saatlerimizi ileri almasaydık, bakın ne olurdu?
 
Dünyada güneşin 21 Haziranda 04:43′de doğduğu bir yer seçelim. Siz burada yaşıyorsunuz ve saat sekizde işte olmak için saat altıyı çeyrek geçe yataktan kalkmak zorundasınız. Bu seçtiğimiz yerde güneş ufukla 6 derece açı yaptığında, standart saat ile saat 05:11 civarlarında etraf tamamen aydınlanır. Bu durumda ileri alınmış saatler 06:15′I gösterir yani gerçekte siz işe bir saat erken gitmiş olursunuz ama ışığı yakmadan saate bakar, tıraş olup kahvaltı yapabilirsiniz. Akşamları ise, her zaman 24:00′de yatmaya vücudunu alıştırmış bir insan, bir saat önce yatmak zorunda kalmış olur ama hava kararınca gece evde ve sokakta lambaların yanma süresi bir saat kısalmış olur.
 
Gün ışığından tasarrufun sanayinin kullandığı elektrikle alakası yoktur. Onlar gece de, gündüz de olsa zaten aynı elektrik enerjisini harcarlar.
 
 
 
 
 
 
 
 


    Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
 
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...


 Gündem   |   Partiler   |   Kulis   |   Polemik   |   Yerel   |   Magazin   |   Dünya   |   Mizah   |   STK
Tüm hakları saklıdır © 2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.