Reklam    Sitene Ekle    Ana Sayfam Yap    İletişim    Künye
 
2014 Kısa Dönem Askerlik Süresi Ne Kadar Oldu? Kısa Dönem Askerlik Süresi Kaç Gün? TSK
2014 Kısa Dönem Askerlik Süresi Ne Kadar Oldu? Kısa Dönem Askerlik Süresi Kaç Gün? TSK Kısa dönem askerlik süresi uzadı.Kısa döneme 12 gün şoku!Kısa dönemler 12 gün fazla askerlik yapacak!kısa dönem askerlik süresi ,kısa dönem askerlik dönemleri,kısa dönem askerlik yerleri,kısa dönemaskerlik şartları,kısa dönem askerlik sınavı,kısa dönem şafak hesaplama,
Haberi Yazdır Email Gönder
02.01.2014 10:43   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
 


2014 Kısa Dönem Askerlik Süresi Ne Kadar Oldu? Kısa Dönem Askerlik Süresi Kaç Gün? TSK Kısa dönem askerlik süresi uzadı.Kısa döneme 12 gün şoku!Kısa dönemler 12 gün fazla askerlik yapacak!kısa dönem askerlik süresi ,kısa dönem askerlik dönemleri,kısa dönem askerlik yerleri,kısa dönemaskerlik şartları,kısa dönem askerlik sınavı,kısa dönem şafak hesaplama,

Yedek subay adayları için sınav ve mülakatların kaldırılması, kısa dönem askerlerin kışlada geçirdiği sürenin 12 gün uzamasına neden oldu.

 
Uzun dönem askerlik süresi nin kısalmasıyla başlayan erken terhisler devam ederken, kısa dönem askerlik süresi nin uzadığı ortaya çıktı. Geçen mayıs ayında, üniversite mezunu yedek subay adayları için sınav ve mülakatların kaldırılmasıyla 6 aylık kısa dönem askerlerin kışlalarda geçirdiği süre 12 gün uzadı. Celp dönemi başlangıcından 12 gün sonra birliklerine teslim olan kısa dönem askerler, ağustos ayından itibaren celp aylarının ilk üç gününde birliklerine teslim oluyordu. Eski uygulamada 12 günlük süreyi evlerinde geçirebilen kısa dönem askerler, sınavların kaldırılması nedeniyle fiilen 12 gün daha fazla silah altında kalacak. 
 
 
Askerliğin kısalmasıyla terhisler başlarken, sınav kaldırıldığı için 6 aylık kısa dönemlerin kışlada geçen süresi 12 gün uzadı!
 
Uzun dönemler için askerlik süresinin 15 aydan 12 aya düşürülmesinin ardından ilk terhisler başlarken, askerliğini 6 ay kısa dönem olarak yapan askerler ise şok yaşıyor. Üniversite mezunu olan yedek subay adayları için test ve mülakatlar kaldırıldığı için bu yükümlüler artık 12 gün evde askerlik yapamayacak. 
 
Test ve mülakatlar olduğu dönemde, yükümlüler ayın 1-2 ve 3. gününde sınavlara giriyordu. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından da ayın 12’sinde birliğine teslim oluyordu. Bu 12 günlük süre ise 6 ay olan kısa dönem askerlik hizmet süresinden düşüyordu. Bu süre erken terhiste anlamına gelmese bile 12 gün evde askerlik olarak geçiyordu. Kısa dönem askerler için ayrıca 12 gün de izin hakları bulunuyordu. Yani kısa dönem yükümlüler izin kullanmama durumlarında 6 aylık sürede yaklaşık 24 gün fiili olarak askerlik yapmıyordu. Test ve mülakatların kaldırılmasıyla birlikte kısa dönem erler için askerlik hizmetleri askerlik şubelerinden sevk tarihi ile başladı.
 
70 bin terhis
 
Askerlik süresinin 15 aydan 12 aya düşürülmesinin ardından ilk terhisler başladı. Hükümetin 12 ay askerlik için “1 Ocak” tarihini açıklamasının ardından gözler, yeni düzenlemeden kaçıncı tertip, ne kadar askerin yararlanabileceğine çevrildi. Askerlerin silah altına alındıkları tarihler ve kullandıkları izin süreleri birbirlerinden farklı olduğundan, kesin sayı verilemiyor, ancak yapılan hesaplamalara göre ilk etapta bugün itibariyle 70 binin üzerinde asker terhis olacak. Gelecek yıl boyunca erken terhis olacak askerlerin toplam sayısının ise 290 bini bulması bekleniyor.
 
 
 
 
 
 
 


    Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
 
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...


 Gündem   |   Partiler   |   Kulis   |   Polemik   |   Yerel   |   Magazin   |   Dünya   |   Mizah   |   STK
Tüm hakları saklıdır © 2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.